پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): روز گذشته خبری مبنی بر تخریب گسترده و فعالیت ماشیت آلات سنگین در جنگل ابر به منظور اجرای طرح انتقال آب از گلستان به سمنان، در روزنامه اعتماد به قلم خانم الهه موسوی خبرگار حوزه محیط زیست این روزنامه منتشر شد که این گزارش بازتاب گسترده ای در رسانه ها، شبکه های اجتماعی داشت و واکنش هایی رانیز در بین مسئولان کشور و نمایندگان مردم در مجلس به همراه داشت. تصاویر تکان دهنده این خبر نشان می داد یک دستگاه بیل مکانیکی با ورود به عمق جنگل ابر اقدام به قطع و ریشه کنی تعدادی از درختان جنگل نموده و تعداد زیادی از درختان تنومند و قدیمی جنگل نیز برای قطع شدن نشانه گذاری شده اند. (لینک مرتبط جهت مشاهده گزارش و تصاویر مربوطه)
با انتشار این گزارش و موج اعتراضات طرفداران محیط زیست، معاون سازمان جنگل ها و مراتع و آبخیزداری کشور طرح فوق را غیرقانونی خوانده و دستور صریح توقف طرح را به مجریان داد و تاکید کرد که «مجوز قطع هیچ درختی در آن منطقه داده نشده و هرگونه نشانه گذاری برای قطع درخت غیرقانونی است و هر درختی که قطع شود مسوولان باید به دستگاه های نظارتی پاسخگو باشند.»
بهزاد انگورج در گفت وگو با اعتماد گفت: «هر کس از قول سازمان جنگل ها گفته که مجوز قطع درختان داده شده، مستند سخن نگفته است. بنده به محض اطلاع از رخداد فوق، دستور اکید توقف طرح را به مدیران کل منابع طبیعی استان های سمنان و گلستان دادم و تاکید کردم که سازمان جنگل ها به هیچ عنوان اجازه ساخت و ساز در جنگل را به هیچ ارگانی نخواهد داد. اصلا اجازه ورود هیچ گونه ماشین آلاتی به جنگل در آن منطقه داده نشده و حضور آن ماشین آلات خلاف قانون بوده و اساسا مدیریت نادرست منابع طبیعی از نظر سازمان ما مردود است.»
او در ادامه با اشاره به بازدید اعضای کمیسیون اصل ٩٠ مجلس از جنگل ابر گفت: «در همان سفر تاکید و نتیجه گیری شد که به هیچ عنوان نباید ماشین آلات و بیل مکانیکی و ادواتی از این دست وارد جنگل ها بشود: حالا اگر این طور شده است کاملا خلاف قانون است و سازمان با حساسیت ویژه ای هرگونه ساخت و ساز داخل جنگل ها را دنبال و برخورد می کند.»
انگورج همچنین با اشاره به اینکه طرح انتقال آب چشمه های قطری از گلستان باعث آسیب جدی به جنگل ابر می شود و فاقد توجیه است، از مخالفت سازمان جنگل ها و دستور توقف آن خبر داد و گفت: «بهتر است به جای اجرای طرح های زیان آور انتقال آب که اساسا مفید و مناسب نیستند، الگوی مصرف شهروندان را اصلاح و از روش های دیگری که به جنگل ها آسیب نرسانند، استفاده کنیم نه اینکه طرحی را اجرا کنیم که جنگل ارزشمندی مانند ابر آسیب ببیند و تاوان الگوی نادرست مصرف آب را بپردازد.»
معاون سازمان جنگل ها با بیان اینکه استان گلستان یکی از استان های کم آب و پرتنش آبی کشور است، تاکید کرد: «اجرای بخش بزرگی از یک پروژه مخرب، به هیچ وجه توجیه درستی برای ادامه آن نیست و چنانچه این طرح در گذشته تایید شده و اجرا شده، دیگر نباید ادامه یافته و تخریب گسترده تری بر جای بگذارد.
در کل برخی فعالیت های دارای موافقت مان باید مسکوت بماند، چرا که بسیاری از بررسی ها یا رسیدگی های شورای عالی جنگل و مرتع، دیکته ای است و من آنها را قبول ندارم و باید دوباره و به درستی بررسی شود.
او گفت: با هرگونه ساخت و ساز در خارج از سکونتگاه های موجود در کشور مخالفیم و هر سازمان یا ارگان یا مدیری از زبان سازمان جنگل ها در این موارد سخن بگوید، مستند نیست. چرا که ریاست سازمان جنگل ها بارها تاکید کرده است که باید با ساخت و سازهای درون جنگل، برخورد جدی صورت بگیرد.
انگورج دلیل مخالفت سازمان جنگل ها با طرح انتقال آب «چشمه های قطری» را نه تنها آسیب به درختان در جنگل ابر که دلایلی دیگر از جمله کم آب بودن گلستان و کافی نبودن آب لوله های چشمه قطری برای حل مشکل آب سمنان عنوان کرد.
معاون سازمان جنگل ها تاکید کرد: با توجه به تهدیدات زیستی و لزوم سیاست های درست آبی در داخل جنگل ها ما باید بدانیم آب از کجا و به کجا منتقل می شود و به چه مصرفی می رسد، ضمن اینکه خود گلستان در شرایط بسیار بغرنج آبی به سر می برد.
مدیرکل منابع طبیعی سمنان: طرح متوقف شده
مدیرکل منابع طبیعی استان سمنان نیز از توقف طرح انتقال آب «چشمه قطری» از گلستان به سمنان خبر داد و گفت: به دنبال انتشار خبر قطع درختان، فورا دستور توقف عملیات را دادم و همچنین اکیپی را برای بازرسی به محل اجرای عملیات فرستادم تا از صحت و سقم ماجرا مطلع شوند.
علی نقی حیدریان گفت: «۴٧ کیلومتر از عملیات انتقال آب چشمه های قطری گلستان به سمنان اجرا شده و مسیر باقیمانده که از جنگل ابر می گذرد ١۵٠٠ متر است: با این همه محال است بگذارم یک درخت در آن منطقه قطع شود.
الان هم دستور شفاهی معاونت سازمان جنگل ها برای توقف عملیات صادر شده است و ما اجازه نخواهیم داد که هیچ عملیات آسیب رسان در جنگل هایمان اجرا شود.
طرح انتقال آب «چشمه های قطری» گلستان به سمنان در حدود یک دهه است که کلید خورده و اکنون در شرایطی اجرایی می شود که گلستان دومین استان تشنه کشور است.
مشاور طرح فوق نیز مخالفت خود را به صراحت با این طرح اعلام کرده و در ١٠ صفحه شرح کاملی از دلایل این مخالفت ها را داده است. اجرای این طرح، کم آبی گلستان، شوری آب ارتفاعات «پونه آرام» و «افراتخته» و در نتیجه رودخانه «زرین گل» علی آباد کتول، آسیب جدی به جنگل های اطراف به ویژه جنگل های توسکای ناحیه و ذخیره گاه های سرخداری منطقه و در نهایت برهم خوردن توازن اکولوژیکی و از بین رفتن تنوع زیستی را در بر خواهد داشت.
همچنین کارشناسان نسبت به بحران های ***** – امنیتی ناشی از خشکسالی و کم آبی در استان گلستان و سمنان در اثر اجرای طرح فوق خبر می دهند.
منبع خبر : پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew)