مجله آشپزی مثبت - محبت صالحی: کوفته تبریزی یکی از انواع کوفته های بسیار معروف و همچنین بسیار خوشمزه محسوب می شود و اسم آن معمولا به گوش همه خورده است. این نوع کوفته مدل گیاهی کوفته تبریزی است که در آن از انواع سبزی ها و مواد متنوع استفاده شده که طعم آن را متفاوت کرده است.مواد لازم برای 3تا4 نفر

2 پیمانه برنج
1 پیمانه لپه
1 عدد پیاز
300 گرم سبزی کوفته
3 ق س آرد نخودچی یا لپه
2 ق س رب گوجه فرنگی
1 ق چ زردچوبه، ادویه و فلفل
به مقدار لازم روغن
به مقدار لازم نمک

مواد داخل کوفته3 ق س پیاز داغ
2 /1 پیمانه گردوی خرد شده
2 /1 پیمانه کشمش
2 /1 پیمانه آلو
2 /1 پیمانه قیسی

طرز تهیه:

1. برنج را بشویید و در ظرفی مناسب خیس کنید. بعد از مدت نصف روز برنج را بپزید.سپس لپه را بشویید و در یک ظرف دیگر خیس کنید. آن را هم بعد از مدت نصف روز بپزید.

2. سبزی کوفته را که شامل گشنیز، جعفری، تره، ترخون و مرزه است به خوبی بشویید و در یک سبد بریزید تا آب آنها کشیده شود، سپس خردشان کنید.3. پیاز را نگینی خرد کنید و در یک تابه مناسب با مقداری روغن تفت دهید. حالا نیمی از زردچوبه و ادویه، همه رب گوجه فرنگی و مقداری نمک را به پیاز اضافه کرده ، آنها را تفت دهید. مقداری آب داخل تابه بریزید و بگذارید چند جوش بزند، سپس آن را کنار بگذارید. سس غذا آماده است.

4. در این زمان برنج و لپه پخته شده را چرخ یا میکس کنید. سبزی خرد شده را هم به مواد اضافه کنید، سپس مابقی ادویه، مقداری نمک و فلفل را اضافه کنید و مواد را خوب ورز دهید. کمی آرد نخودچی جهت چسبندگی مواد اضافه کنید و دوباره مواد را ورز دهید.5. برای آماده کردن مواد داخل کوفته، در یک تابه مناسب مقداری روغن بریزید. کشمش، آلو و قیسی را به همراه پیاز داخل آن تفت دهید، سپس گردوی خرد شده را اضافه کنید تا مواد داخل کوفته آماده شود.

6. مقداری از مواد کوفته را بردارید و به کمک دست داخل آن را گود کنید. حالا مقداری از مواد درونی کوفته داخل آن قرار دهید و مواد را به صورت توپ های کوچک در آورید.7. در مرحله آخر، کوفته ها را در ظرف مورد نظر بچینید، سسی را که آماده کرده اید روی آنها بریزید و سرو کنید.