۲۶ مرداد ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): عصر دیروز (یکشنبه ۹۴/۵/۲۵) به دنبال کسب اطلاعاتی مبنی بر حضور شکارچیان متخلف در مناطق آزاد بندر خمیر، نیروهای یگان محیط زیست این شهرستان عازم ارتفاعات مذکور شدند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست بندر خمیر در این باره گفت: محیط بانان به جست و جو و ردزنی پرداختند اما با توجه به تاریک شدن هوا موفق به مشاهده فرد مظنونی در کوه نشدند.
داریوش صمصام پور اظهار داشت: مامورین در تاریکی شب به گشت زنی پرداخته و حوالی ساعت ۲۰ به یک موتورسیکلت که وارد منطقه شده بود مشکوک شده و احتمال دادند که راکب موتورسیکلت برای انتقال شکارچی متخلف وارد منطقه شده است.

محیط بانان مظنون را دستگیر کرده و تحت بازجویی قرار دادند. راکب موتورسیکلت در ابتدا ادعا داشت که قصد انتقال کسی را ندارد اما صحبت های ضد و نقیض وی باعث شد تا مامورین بیشتر مشکوک شوند.
نهایتا راکب موتورسیکلت اعتراف نمود که برای انتقال یکی از دوستانش که از صبح عازم ارتفاعات شده، وارد منطقه شده است.داریوش صمصام پور گفت: مامورین در تاریکی به کمین نشسته و پس از مدتی شکارچی متخلف را مشاهده نمودند که از ارتفاعات پایین آمده است.

محیط بانان جهت برخورد قانونی با متخلف وارد عمل شده و شکارچی غیرمجاز را که با مشاهده مامورین قصد فرار داشت محاصره و بازداشت نمودند.

در بازرسی از متخلف مقداری گوشت شکار متعلق به یک کل وحشی، یک قبضه اسلحه خفیف غیرمجاز (قاچاق)، تعدادی فشنگ خفیف، دوربین چشمی، یک چاقو و سایر ادوات شکار کشف و ضبط گردید.
تعداد شکارچیان بیش از یک نفر بوده که پس از اقدام به شکار غیرمجاز یک کل وحشی، گوشت شکار را بین یکدیگر تقسیم کرده بودند اما سایر متخلفین از مسیرهای دیگری منطقه را ترک کرده بودند.
دو متهم دستگیر شده به اداره محیط زیست منتقل گردیده و پس از تشکیل پرونده تخلف به منظور بازپرسی و معرفی سایر همدستان و همچنین به اتهام شکار غیرمجاز جانوران وحشی و حمل سلاح غیرمجاز به مراجع قضایی معرفی شدند.
شکارچی متخلف صبح امروز (دوشنبه ۹۴/۵/۲۶) مبلغ ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار غیرمجاز یک کل وحشی را به حساب دولت واریز و فیش مربوطه را به دادگاه ارائه نمود.

همچنین متهم در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی محاکمه خواهد شد و بر اساس قانون شکار و صید به حبس یا جزای نقدی محکوم می گردد.

بر اساس بند الف ماده ۶ قانون «مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز» مصوب ۱۳۹۰/۶/۷ ، هر کس بطور غیرمجاز سلاح شکاری و یا مهمات آن را خریداری، نگهداری و یا حمل نماید به حبس از ۹۱ روز تا شش ماه و یا جزای نقدی تا سقف بیست میلیون ریال محکوم خواهد شد.
همچنین بر اساس ماده ۱۸ قانون فوق الذکر، کلیه سلاح، مهمات، اقلام و مواد کشف شده موضوع این قانون به موجب حکم دادگاه به نفع دولت (وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح) ضبط میشود.


منبع:پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew)