مشخصات و شرایط جغرافیایی:
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: این منطقه با وسعت ۵۴,۱۳۹ هکتار ظی مصوبه شماره ۱۸۲ مورخ ۱۳۸۷/۱۰/۱۵ به عنوان منطقه حفاظت شده شیمبار و حوزه دریاچه سد کارون معرفی گردید.

منطقه حفاظت شده شیمبار در حوزه استحفاظی شهرستان مسجدسلیمان در فاصله ۸۰ کیلومتری شمال شرق آن قرار گرفته است.
آبشار بسیار دیدنی شیمبار با ارتفاع بیش از ۵۰ متر در منطقه ای صعب العبور قرار گرفته است که دستیابی به آن بسیار مشکل می باشد، به همین دلیل منطقه پیرامون آن کاملا دست نخورده باقی مانده است.
تنها راه دسترسی به منطقه شیمبار مسیر ارتباطی مسجدسلیمان – بازفت است که بخشی از آن ناهموار بوده و در حال احداث است. منطقه شیمبار از دو بخش کاملا متمایر تالابی بنام شط شیمبار و کوهستانی شامل جنگلهای بلوط زاگرس و ارتفاعات منار، لرر، کتک، تاراز و چلا و … تشکیل شده است که قسمتی از دریاچه سد **** عباسپور را نیز در بر می گیرد.
منطقه شیمبار بخصوص در ناحیه شط شیمبار بسیار دیدنی و از مناظر بسیار زیبائی شکل یافته است. این منطقه پتانسیل های بالقوه لازم را جهت جذب گردشگران در حد مطلوب دارا می باشد. تنها مشکل منطقه از نظر گردشگر در حال حاضر راههای دسترسی نامناسب است.
روستاییان در این منطقه به دامداری، کشاورزی و ماهیگیری مشغول هستند.
مسیر تردد جهت مشاهده حیات وحش مسیری است که از بخش اندیکا به سمت بخش بازفت امتداد دارد و از وسط منطقه می گذرد که بخشی آسفالت و بخشی خاکی است.
بارزترین اثر تاریخی منطقه، پل نگین مربوط به دوره ساسانی است.
پوشش گیاهی:
پوشش گیاهی منطقه حفاظت شده شیمبار و حوزه دریاچه سد کارون از دو بخش کاملا متمایز تشکیل شده است. پوشش گیاهی تالاب شیمبار که ترکیبی از گونه جاز که گونه غالب تالاب بوده و از تراکم بالائی برخودار است، پده، توت، انار، انجیر وحشی و … تشکیل شده است.
پوشش گیاهی کوهستان که گونه بلوط ایرانی در آن غالب بوده و گونه های دیگری مثل بادام کوهی، زالزالک، بنه، خنجوک و مورد معطر در منطقه دیده می شود.
گونه های شاخص جانوری:
درون تالاب شیمبار بدلیل وجود امنیت فوق العاده، انواع جانوران بخصوص پستانداران وجود دارند که در بین آنها سنجاب ایرانی، سمور، گرگ، گراز و نمس به وفور دیده می شوند.
گونه های مختلفی از پستانداران در منطقه دیده می شوند که شامل گرگ، خرس قهوه ای، پلنگ، گربه وحشی، گراز، خرگوش، شغال، کفتار، سنجاب، انواع خفاش، تشی، قوچ وحشی، کل و بز و… می باشند.
انواع پرندگان درخت زی، خشک زی و آبزی در منطقه دیده می شوند که شامل کشیم کوچک، کشیم بزرگ، حواصیل شب، حواصیل خاکستری، کبک، تیهو، انواع دارکوب، بلبل خرما، بلبل، دم سرخ، انواع توکا، هدهد، انواع کبوتر و قمری، زاغی، جی جاق، کلاغ، غراب، کمرکلی بزرگ و کوچک، چرخ ریسی، زنبور خور، انواع پرندگان شکاری، لاشخورها و… هستند
تعارضات و تهدیدهای منطقه:
تبدیل کاربری اراضی، چرای مفرط، جاده سازی، بوته کنی و بریدن درختان از مهمترین تعارضات منطقه به شمار می رود.
رخدادهای منطقه:
- دستگیری شکارچی یک راس کل وحشی در شهریور ۱۳۹۲ (لینک مرتبط)
- در تیرماه ۱۳۹۳ برای نخستین بار از ۴ پلنگ ایرانی بصورت همزمان در این منطقه تصویربرداری شد (لینک مرتبط)
- در دیماه ۱۳۹۳ یک زیستگاه جدید سندر لرستانی در شیمبار کشف و ۴۰ سمندر در آن مشاهده گردید (لینک مرتبط)
تصاویر منطقه حفاظت شده شیمبار و حوزه دریاچه سد کارون:

منبع مطلب : پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: