پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): روز گذشته (جمعه ۹۴/۵/۲۳) به دنبال دریافت گزارشی مبنی بر حضور شکارچیان متخلف در عرصه های طبیعی شهرستان کنارک در استان سیستان و بلوچستان، نیروهای یگان محیط زیست این شهرستان وارد عمل شدند.

فرمانده یگان محیط زیست سیستان و بلوچستان در این باره گفت: محیط بانان عازم منطقه مورد نظر شده و به جستجو پرداختند اما متوجه شدند شکارچیان متخلف پیش از رسیدن مامورین منطقه را ترک کرده اند.
حمید ریگی اظهار داشت: محیط بانان در جریان بررسی های خود متوجه شدند شکارچیان متخلف یک قوچ وحشی را شکار کرده و قصد دارند قسمتی از گوشت بدست آمده را از طریق هوایی به شهر دیگری منتقل کنند.
نیروهای یگان محیط زیست بلافاصله راهی فرودگاه کنارک شده و موضوع را با یگان انتظامی فرودگاه درمیان گذاشتند.
با تشدید کنترل پروازهای خروجی در فرودگاه کنارک، نهایتا از داخل وسایل یکی از مسافرین پرواز کنارک به تهران مقدار زیادی گوشت تازه شکار کشف و یک نفر متهم در این رابطه بازداشت گردید.
متهم و گوشت های شکار کشف شده طی صورتجلسه ای از طرف یگان حفاظت فرودگاه کنارک به مامورین اداره محیط زیست این شهرستان تحویل داده شد.
متهم دستگیر شده به اداره محیط زیست منتقل شده و پس از تشکیل پرونده تخلف، جهت تکمیل تحقیقات و رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی گردید.
متهم که انتظار جریمه یکصد میلیون ریالی را نداشت تلاش زیادی نمود تا با معرفی واسطه و اعمال نفوذ از طریق چند نفر از افراد سرشناس کنارک مبلغ جریمه قبلی یک راس قوچ وحشی یعنی ۱۸ میلیون ریال را پرداخت نماید اما مامورین برابر قانون با متخلف برخورد نمودند.

فرمانده یگان محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: متهم صبح امروز (شنبه ۹۴/۵/۲۴) مبلغ یکصد میلیون ریال بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست را به حساب خزانه دولت واریز و فیش واریزی را به دادگاه ارائه نمود.
حمید ریگی اظهار داشت: این پرونده هم اکنون در مرحله بازپرسی بوده و متخلف می بایست اسلحه بکار رفته و همدستان احتمالی خود در انجام شکار غیرمجاز را به دادگاه معرفی نماید.
همچنین متهم در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهد شد
منبع خبر :پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew)