پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew):
یوزپلنگ ماده ای که چند روز قبل به همراه توله هایش در پناهگاه حیات وحش میاندشت مشاهده و تصویربرداری شد یکی از سه توله یوزپلنگی است که در سال ۹۱ متولد شده و در سال های ۹۱ و ۹۲ تصاویر متعددی از این توله در کنار مادر و خانواده اش به ثبت رسیده است.

ساعت ۶٫۳۰ صبح روز سه شنبه ۱۳۹۴/۵/۱۳ آقای بهروز جعفری رییس اداره نظارت بر حیات وحش محیط زیست خراسان شمالی حین پایش در پناهگاه حیات وحش میاندشت یک یوزپلنگ ماده و سه توله اش را مشاهده نموده و موفق شد از یوز مادر و یکی از توله ها تصویربرداری نماید.

……………………………………تصویر تهیه شده از یوزپلنگ ماده در مردادماه ۱۳۹۴
پس از این رخداد مهم، یکی از سوالاتی که ذهن کارشناسان را به خود مشغول کرده بود این بود که آیا این یوزپلنگ ماده یک فرد جدید است و یا یکی از یوزهایی است که قبلا در همین منطقه تصویربرداری و شناسایی شده است؟
دوربین های تله ای انجمن یوزپلنگ ایرانی در تابستان سال ۱۳۹۱ تصاویر شگفت انگیزی را از یک یوزپلنگ ماده و سه توله اش در مقابل آبشخوری در میاندشت به ثبت رساندند.

تصویر یوزپلنگ ماده و سه توله اش در شهریور ۹۱ / یکی از این سه توله همان ماده یوز مشاهده شده در مرداد ۹۴ می باشد
این خانواده بصورت مداوم توسط دوربین ها تحت پایش بوده و تصاویر متعددی از آنان به ثبت رسید.
اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۲ تصاویر جدیدی از یوز ماده و توله هایش در حالی به ثبت رسید که نشان می داد یوز مادر توله های خود را به خوبی بزرگ کرده توله یوزها کاملا رشد کرده اند و در چندماه پس از آن می بایست مادر خود را ترک می کردند.

توله یوزی که در اردیبهشت ۱۳۹۲ به همراه مادرش و دو توله دیگر تصویربرداری شده و در مرداد ۹۴ خودش صاحب ۳ توله شده در تصویر با فلش قرمز مشخص شده است.
نتیجه بررسی خال ها در بخش پایش و پژوهش انجمن یوزپلنگ ایرانی نشان می دهد که این یوزپلنگ ماده ای که اخیرا تصویربرداری شده است یکی از سه توله ه ای است که در سال ۱۳۹۱ به دنیا آمده است.

امروز خوشبختانه این توله خود بزرگ شده و پس از رسیدن به سن بلوغ زادآوری کرده است. او هم مانند مادرش سه توله دارد ولی در محدوده ای متفاوت از مادر خود در سال های گذشته توله هایش را بزرگ می کند.
از سال ۱۳۹۱ تاکنون برنامه پایش منظم با استفاده از دوربین های تله ای توسط انجمن یوزپلنگ ایرانی و اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی با همکاری پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی در این منطقه در جریان است، به طوری که طی سه تابستان متوالی از سال ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۳ اطلاعات ارزشمندی درباره افراد و ساختار جمعیت یوزها در این منطقه به دست آمدi و همچنان در تابستان سال جاری این برنامه توسط اداره حفاظت محیط زیست جاجرم با حمایت انجمن یوزپلنگ ایرانی در جریان می باشد.
منبع خبر : پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew)