پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): عصر روز پجشنبه ۹۴/۵/۲۲ گزارشی در اختیار نیروهای یگان محیط زیست شهرستان فیروزکوه در استان تهران قرار گرفت مبنی بر اینکه یکی از دامدران ساکن روستاهای منطقه آزاد ارجمند، دو نفر شکارچی غیرمجاز را همراه خود به کوه برده و دسته ای از قوچ های وحشی را به آنها نشان داده است.

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست فیروزکوه در این باره گفت: با توجه به وسعت زیاد منطقه و در آستانه تاریک شدن هوا محیط بانان مسیرهای خروجی از منطقه را زیر نظر گرفتند.
محمد فریدی اظهار داشت: مامورین پس از مدتی در تاریکی شب یک موتورسیکلت را مشاهده نمودند که در حال پایین آمدن از ارتفاعات به قصد خارج شدن از منطقه بود.
محیطبانان مسیر موتورسیکلت را مسدود نموده و متوجه می شوند که راکب موتور همان دامدار بومی است.

……………………کله قوچ وحشی کشف شده از درون خورجین موتورسیکلت دامدار متخلف
سرپرست اداره حفاظت محیط زیست فیروزکوه گفت: مامورین به بازرسی از مظنون پرداخته و در جریان تفتیش از درون خورجین موتورسیکلت کله یک قوچ وحشی کشف و ضبط می گردد.
دامدار متخلف بازداشت شده و پس از انتقال به پاسگاه محیط زیست اعتراف می کند که لاشه شکار را در کوه مخفی کرده است و قصد داشته است تا نیمه های شب مجددا برای انتقال لاشه راهی کوه شود.
دامدار متخلف با هماهنگی دادستان تحویل بازداشتگاه پاسگاه انتظامی شده و محیط بانان صبح روز بعد به منظور یافتن محل اختفای لاشه عازم ارتفاعات می شوند.

لاشه قوچ وحشی شکار شده توسط شکارچیان متخلف در منطقه ارجمند فیروزکوه که توسط جانوران خورده شده است
مامورین با مختصات گرفته شده از دامدار متخلف محل اختفای لاشه را شناسایی نموده و در زمان کشف لاشه مشاهده می کنند که دو عقاب بر روی لاشه قوچ وحشی نشسته و مشغول تغذیه از آن هستند.
ظاهر لاشه نشان می داد که گوشتخواران در طول شب و صبح از لاشه تغذیه کرده و تقریبا آن را از گوشت پاک کرده بودند.

لاشه قوچ وحشی شکار شده توسط شکارچیان متخلف در منطقه ارجمند فیروزکوه که توسط جانوران خورده شده است
محمد فریدی اظهار داشت: مامورین نیز پس از مستند سازی و تصویربرداری از لاشه قوچ وحشی محل را ترک می کنند.
دامدار متخلف می بایست دو شکارچی متخلفی که آنها را برای شکار قوچ راهنمایی نموده است و اسلحه بکار رفته در شکار را نیز به مراجع قضایی معرفی نماید.

تصویر: فیش واریزی مربوط به بخشی از مبلغ ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار یک قوچ وحشی در فیروزکوه
دامدار متخلف صبح امروز (شنبه ۹۴/۵/۲۴) مبلغ ۷۵ میلیون ریال از یکصد میلیون ریال ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار غیرمجاز یک قوچ وحشی را به حساب دولت واریز نموده و متعهد شده است ۲۵ میلیون ریال باقیمانده را نیز تا تاریخ ۳۱ ماه جاری واریز نماید.
آنطور که محیط بانان منطقه شاهد بوده اند دامدار متخلف روز گذشته (جمعه) حدود ۲۰ راس بره و گوسفند خود را به قیمت هر کیلوگرم ۱۰۱ هزار ریال فروخته است تا بتواند بخشی از مبلغ ضرر و زیان تامین نماید.
منبع خبر : پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew)