مهاباد ـ ایرنا ـ رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: یک قطعه سنجاب ایرانی و سه پرنده شکاری شامل یک قطعه شاه بوف، یک سارگپه و یک دلیجه پس از مداوا به دامن طبیعت این شهرستان بازگشتند.

کامران حسینی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این سنجاب توسط دوستداران محیط زیستتحویل اداره حفاظت محیط زیست مهاباد شد.

وی اضافه کرد: ماموران این اداره پس از اطمینان از سالم بودن این سنجاب، آن را در جنگل های منطقه کوران که زیستگاه این نوع سنجاب ها در منطقه به شمار می رود، در دامان طبیعت رها کردند.
رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: سه قطعه پرنده شکاری دیگر نیز پس از مداوا در زیستگاههای این شهرستان رهاسازی شدند.

وی اظهار کرد: بازگشت دوباره این گونه های مختلف جانواران و پرندگان به طبیعت و زیستگاه اصلی شان می تواند زمینه را برای زاد و ولد آنها فراهم کرده و در حفظ و بقای گونه های جانوری موثر باشد.
وی با قدردانی از شهروندانی که گونه های مختلف جانوری را در این شهرستان تحویل اداره حفاظت محیط زیست می دهند، افزود: دوستداران محیط زیست در این شهرستان مشارکت بسیار خوبی در صیانت از عرصه های مختلف زیست محیطی با این اداره دارند.

سنجاب ایرانی جانوری متوسط الجثه و بین 20 تا 25 سانتی متر طول دارد و موهای پشتی آن خاکستری متمایل به قهوه ای بوده و زیر بدن جانور زرد رنگ و موی سر و پشت دم قرمز حنایی است و از میوه هایی مانند توت، مغزهایی همچون گردو، بادام، فندق و بلوط، برگ ها، جوانه ها و پوست درختان تغذیه می کند.
سنجاب ایرانی دانه هایی مانند بلوط را در زیر خاک پنهان و با این کار کمک فراوانی به رشد و تجدید حیات جنگل های بلوط در غرب ایران می کند.

مهمترین زیستگاه سنجاب ایرانی جنگل های بلوط سردشت در آذربایجان غربی است.

سارگپه پرنده بومی ایران است و در زمره پرندگان حمایت شده قرار دارد.

شاه بوف (Bubo bubo) پرنده ای از خانواده جغد و در حدود 66 تا 70 سانتیمتر طول دارد که دارای گوشپرهای مشخص، سینه زرد مایل به قهوه ای با رگه های پهن، چشم های درشت نارنجی رنگ، سطح پشتی زرد مایل به قهوه ای با لکه های قهوه ای پررنگ است.

سارگپه با نام انگلیسی (Long-legged Buzzard) و نام علمی (butte ruinous) از راسته شاهین سانان و تیره عقابیان بوده که طول 60 تا 65 سانتیمتر و رنگ پر و بال بسیار متنوع از قهوه ای مایل به خرمائی پررنگ با سطح شکمی کرم رنگ و رگه رگه، تا تقریبا سیاه با سطح شکمی قهوه ای خیلی پررنگ است و دم اغلب دارچینی و بدن راه راه عرضی دارد.

دلیجه نیز با پرهای قهوه ای و خال های تیره از پرندگان شکاری و از تیره شاهینیان به شمار می آید که بال های نوک تیز و دم باریک این پرنده را در زمره شاهین ها قرار می دهد.

اندازه کوچک و عادت در جا بال زدنهای طولانی نشانه این پرنده است.

شهرستان مهاباد در جنوب آذربایجان غربی با داشتن دو تالاب بین المللی کانی برازان و قوپی باباعلی و چند تالاب فصلی دیگر، رودخانه و دریاچه سد مهاباد و مناطق جنگلی کاولان و کوران با مساحت بیش از 400 هکتار یکی از زیستگاههای انواع پرندگان و جانوران در منطقه به شمار می رود.