۲۳ مرداد ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): روز ۲۶ خردادماه سال جاری لاشه یک پلنگ در ارتفاعات مابین روستاهای ماری و کلاسر در منطقه حفاظت شده سرخ آباد زنجان توسط افراد محلی مشاهده شد که حدود ده روز از مرگ آن می گذشت.
پس از آن لاشه پلنگ توسط محیط بانان به اداره کل حفاظت محیط زیست زنجان منتقل شده و تحقیقات گسترده ای در زمینه دلایل مرگ و شناسایی عاملین کشتار پلنگ آغاز گردید. (لینک مرتبط)……………………………
..
لاشه پلنگ کشف شده در منطقه حفاظت شده سرخ آباد زنجان

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت: تحقیقات و بررسی های صورت گرفته در خصوص دلیل مرگ پلنگ در منطقه حفاظت شده سرخ آباد از سوی کارشناسان و نیروهای یگان حفاظت این اداره کل منجر به شناسایی و دستگیری چهار متهم در این رابطه شد.

ناصر جعفری اظهار داشت: متهمین پس از بازداشت در جریان مراحل بازپرسی ادعا نموده اند که یک روز قبل از حادثه یکی از گاوهایشان توسط جانوران وحشی شکار می شود و آنها با آگاهی از این موضوع که جانور مهاجم برای تغذیه از لاشه به سراغ آن بازمی گردد بر سر لاشه گاو کمین می کنند.
نیمه های شب حیوان مهاجم به سراغ لاشه آمده و یکی از متخلفین با شلیک اسحه شکاری حیوان را از پای درمی آورند.


متهمین ادعا نموده اند که تصور نمیکردند حیوان مهاجم پلنگ باشد و گمان میکردند که گرگ گاوشان را از پای درآورده اما بعد از شلیک و کشته شدن حیوان مهاجم متوجه شده اند یک پلنگ را از پای درآورده اند، بنابراین از ترس، لاشه پلنگ را به چند کیلومتر دورتر از محل حادثه منتقل نموده و در بیابان رها کرده اند.

البته موارد مطرح شده ادعای متخلفین در مورد انگیزه آنها از کشتن پلنگ است که ممکن است صحت داشته و یا کذب باشد اما در هر صورت تفاوتی در نوع جرم و مجازات پیش بینی شده در قانون ندارد.
متهمین پس از اتمام مراحل بازپرسی و صدور کیفرخواست تا زمان تشکیل دادگاه با تعیین وثیقه آزاد شده و در دادگاه به جرم آنها رسیدگی خواهد شد.