۲۲ مرداد ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): صبح روز سه شنبه ۹۴/۵/۲۰ یکی از محیط بانان شهرستان دماوند در استان تهران حین گشت زنی در منطقه شکار ممنوع کوه سفید زمانیکه مشغول دوربین کشی بود، متوجه حضور دو شکارچی متخلف گردید.
سرپرست اداره حفاظت محیط زیست دماوند در این باره گفت: متخلفین بوسیله یک اسلحه گلوله زنی به سمت یک دسته قوچ و میش وحشی که برای خوردن آب به پایین دست آمده بودند شلیک می کنند اما خوشبختانه گلوله به هدف نمی خورد و گله قوچ و میش ها به ارتفاعات می گریزند.
عباس میرزاکریمی اظهار داشت: محیط بانان در دوربین می بیند که شکارچیان متخلف از تعقیب قوچ و میش ها و حرکت به سمت ارتفاعات منصرف شده و باز می گردند.
تصویر تهیه شده توسط محیط بان حاضر در ارتفاعات از باغی که شکارچیان متخلف پس از شلیک ناموفق وارد آن شده بودند

محیط بان با دوربین متخلفین را زیر نظر داشته و متوجه می شود که شکارچیان غیرمجاز وارد باغ بزرگی در قلب منطقه می شوند، بنابراین از طریق ارتباط بیسیم مرکز اداره را در جریان قرار داده و تقاضای نیروی کمکی می کند.

به دنبال این گزارش گروهی از محیط بانان دماوند به جهت اینکه شناسایی نشوند بوسیله یک خودروی شخصی پیکان راهی محل مورد نظر می شوند.

نیروهای کمکی با راهنمایی محیط بانی که در کوه قرار داشت بصورت نامحسوس خود را به پشت دیوار باغ رسانده و سپس موضوع را با داستان مطرح می کنند.
محیط بانان پس از هماهنگی با داستان و اخذ نیابت قضایی بصورت غافلگیرانه وارد باغ شده و به تفتیش این مکان مشغول می شوند.
افرادی که درون باغ حضور داشتند با مشاهده محیط بانان منکر هرگونه تخلف و منکر در اختیار داشتن سلاح شدند.
محیط بانان پس از مدتی تفتیش به یک انبار برخورد می کنند که درب آن قفل بوده است. صاحب باغ نیز حاضر به همکاری با محیط بانان نبوده و درب انبار را باز نمی کند.
انباری که درب آن توسط صاحب باغ قفل شده و با هماهنگی مقام قضایی قفل درب توسط محیط بانان شکسته شد

مامورین موضوع را با دادستان هماهنگ نموده و دادستان دستور شکستن قفل درب انبار با کمترین میزان خسارت را صادر می کند.
محیط بانان نیز قفل درب انبار را شکسته و به بازرسی از داخل انبار می پردازند.
در بازرسی از این مکان یک قبضه اسلحه شکاری ساچمه زنی غیرمجاز (قاچاق) به همراه ۵ تیر فشنگ ساچمه زنی، ۱۴ فشنگ غیرمجاز چهارپاره، یک جفت شاخ متعلق به کل وحشی دو ساله، یک تبر، اره، دوربین چشمی و سایر ادوات شکار غیرمجاز کشف و ضبط گردید.
.
کشف اسلحه شکاری قاچاق، ۱۹ فشنگ، یک جفت شاخ کل وحشی، تبر، اره و دوربین چشمی از درون انبار

اما محیط بانی که در کوه متخلفین را با دروبین زیر نظر داشت یک اسلحه گلوله زنی در دست شکارچیان متخلف مشاهده کرده بود که شکارچیان بوسیله همان اسلحه به سمت قوچ و میش ها شلیک کرده بودند.
محیط بانان از ساعت ۱۲ ظهر تا ۱۷ عصر تمام باغ و ساختمان های داخل آن را زیر و رو می کنند اما موفق به یافتن اسلحه گلوله زنی در باغ نمیشوند.
نهایتا هر دو متخلف بازداشت و به اداره محیط زیست منتقل شده و تحت بازجویی قرار می گیرند.
در جریان بازجویی های تخصصی در اداره محیط زیست یکی از متخلفین به مخفی نمودن اسلحه گلوله زنی در نزدیکی باغ اعتراف نموده و محل اختفای اسلحه را به مامورین می گوید.

یکی از محیط بانان به همراه شکارچی متخلف شبانه راهی منطقه شده و اسلحه گلوله زنی را با راهنمایی متهم کشف و به اداره محیط زیست منتقل می کند.
جواز اسلحه گلوله زنی کشف شده متعلق به شخص دیگری بوده و اسلحه بصورت غیرمجاز در اختیار شکارچی متخلف قرار داشت.


……………
اسلحه گلوله زنی غیرمجاز کشف شده از شکارچی متخلف در شهرستان دماوند

طبق قانون تنها دارنده جواز حمل سلاح اجازه حمل، نگهداری و استفاده از سلاح شکاری را دارد و اسلحه ای که در اختیار شخص دیگری قرار بگیرد غیرمجاز محسوب شده و طبق قانون مصادره می گردد.
متهمان پس از تشکیل پرونده به جرم شکار غیرمجاز یک کل وحشی و نگهداری از دو اسلحه و مهمات غیرمجاز به مراجع قضایی معرفی شدند.

بر اساس بند الف ماده ۶ قانون «مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز» مصوب ۱۳۹۰/۶/۷ ، هر کس بطور غیرمجاز سلاح شکاری و یا مهمات آن را خریداری، نگهداری و یا حمل نماید به حبس از ۹۱ روز تا شش ماه و یا جزای نقدی تا سقف بیست میلیون ریال محکوم خواهد شد.

همچنین بر اساس ماده ۱۸ قانون فوق الذکر، کلیه سلاح، مهمات، اقلام و مواد کشف شده موضوع این قانون به موجب حکم دادگاه به نفع دولت (وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح) ضبط میشود.