۲۲ مرداد ۱۳۹۴پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): رکاب‌زنی ملی پوش سابق دوچرخه‌سواری کشور از بندر آستارا تا بندرترکمن با هدف حمایت از فک دریای‌خزر آغاز شد.

همزمان با ۲۱ مردادماه (روز دریای خزر) «ایرج روغن چی» فعال محیط زیست، رکاب‌زنی در مسیر یک هزار و ۲۰۰ کیلومتری از بندر آستارا در استان گیلان تا بندر ترکمن در استان گلستان را با شعار «حفاظت از فک دریای خزر» آغاز کرد.

روغن چی در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص جزئیات این سفر اظهار کرد: فک دریای‌خزر که در میان اهالی محلی به «سگ آبی» مشهور است، از گونه‌های در خطر انقراض است که باید توجه همگان را به این موضوع جلب کرد.

وی ادامه داد: این سفر به مدت ۱۵ روز به طول می‌انجامد و در حاشیه آن کارگاه‌های آموزشی برای صیادان با هدف شناساندن این پستاندار برگزار خواهد شد.


این فعال محیط زیست شهرهای آستارا، انزلی، بابلسر و بندرترکمن را محل برگزاری کارگاه‌های آموزشی عنوان کرد و توضیح داد: بیشترین آسیب به فک‌های خزری بر اثر صید بی‌رویه ماهیان دریای‌خزر و کاهش ذخیره غذایی این پستانداران وارد می‌شود.


ایرج روغن چی روز چهارشنبه ۹۴/۵/۲۲ رکاب زنی خود را از پناهگاه طبیعت گردی بندر مرزی آستارا و در میان بدرقه فرماندار آستارا و جمعی از مسئولان بومی شهرستان آغاز کرد.

منبع:پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew)