۲۰ مرداد ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به دنبال دریافت گزارشی مبنی بر کشتار دسته جمعی تعداد زیادی خوک وحشی (گراز) در حاشیه یکی از روستاهای بخش حلب در ایجرود زنجان، نیروهای یگان محیط زیست این شهرستان به تحقیق و بررسی در این رابطه مشغول شدند.
سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان در این رابطه گفت: محیط بانان در نخستین اقدام با راهنمایی همیاران محیط زیست از محل بازدید کرده و در جریان پایش منطقه، لاشه ۲۰ عدد گراز بالغ، نابالغ و بچه گراز شناسایی گردید.ناصر جعفری اظهار داشت: محیط بانان در جریان تحقیقات خود متوجه شدند در تاریخ ۹۴/۵/۴ یک گله گراز تشنه به منظور خوردن آب وارد کانالی در اطراف روستا شده و درون کانال گرفتار شده اند.

در این زمان عده ای از اهالی روستا که متوجه گرازها شده بودند تعدادی دیگر از روستاییان را خبر کرده و پس از جمع شدن حدود ۱۵ نفر از هالی، بوسیله اسلحه شکاری، چوب، سنگ و میله آهنی ۲۰ گراز گرفتار را از پای درآورده اند.پوکه فشنگ های ساچمه زنی و چهارپاره که در اطراف محل کشتار گرازها توسط محیط بانان کشف شده است

رییس اداره محیط زیست شهرستان ایجرود در مورد پیگیری عاملین این کشتار گفت: با هماهنگی دادستان شهرستان در این رابطه پرونده ای در مراجع قضایی تشکیل شده و تاکنون ۱۲ نفر متهم در این رابطه شناسایی و اسامی آنها به دادگاه ارائه شده است.
حامد تقی بیگلو اظهار داشت: متهمان با دستور مقام قضایی از طریق نیروی انتظامی احضار شده و هم اکنون پرونده در مرحله تحقیق و بازپرسی قرار دارد.
گرازهایی که از ترس درون کانال ها مخفی شده بودند با شلیک اسلحه شکاری و ضربات سنگ و میله کشته شده اند

پس از نهایی شدن تحقیقات و مشخص شدن کامل اسامی افراد حاضر در کشتار گرازها، متهمان در دادگاه تحت محاکمه قرار خواهند گرفت.

متهمین علاوه بر پرداخت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از کشتار ۲۰ خوک وحشی، از جنبه عمومی جرم نیز در دادگاه محاکمه و به حبس یا جزای نقدی محکوم خواهند شد.