ارومیه ـ ایرنا ـ رییس اداره حفاظت محیط زیست ارومیه گفت: در راستای حفاظت از گونه های مختلف جانوری در استان ، 35 گونه تاکسیدرمی شده حیات وحش آذربایجان غربی در شهر ارومیه کشف شد.


مختار خانی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در پی گزارشهای مردمی از نگهداری تعداد کثیری از گونه های پستانداران و پرندگان وحشی که به صورت غیرمجاز شکار و تاکسیدرمی شده بودند ، ماموران یگان حفاظت محیط زیست ارومیه با اخذ حکم از دادستانی نسبت به جمع آوری و ضبط این گونه ها اقدام کردند.

وی با بیان اینکه بسیاری از این گونه ها در ویترینهای شکار به نمایش گذاشته شده بود، ادامه داد: برای کلیه متخلفان پرونده قضایی تشکیل و جهت اقدامات قانونی بعدی به دستگاه قضایی ارسال شد.
خانی اضافه کرد: گونه های کشف شده شامل قوچ ارمنی ، گرگ ، پلیکان ، سمور آبی ، اردک ، عقاب طلایی ، شاهین ، بوتیمار ، کبک ، فلامینگو ، مار ، قرقاوول ، گربه وحشی و چنگر است.
رییس اداره حفاظت محیط زیست ارومیه گفت: از مردم استان می خواهیم تا هر گونه ای از حیات وحش استان در منازل و یا در دسترس دارند برای غنی سازی موزه حیات وحش آذربایجان غربی تحویل ادارات محیط زیست دهند.

وی افزود: بر اساس ضوابط و قوانین سازمان حفاظت محیط زیست هر اقدامی در راستای شکار ، تهیه و فروش تاکسیدرمی حیات وحش ممنوع بوده و دارای پیگرد قانونی است.

خانی اظهار کرد: این نهاد و ادارات تابعه از آمادگی لازم جهت صدور مجوز قانونی و معرفی مکان مناسب با در نظر گرفتن مقررات و قانون جهت نگهداری حیات وحش برخوردار است.

وی ادامه داد: عرضه و نمایش این تاکسیدرمی ها در فروشگاههای شکار و صید موجب رنجش خاطر دوستداران محیط زیست می شود و یگان حفاظت محیط زیست استان آذربایجان غربی به شدت با آن برخورد می کند.

تاکسیدرمی یا آکنده سازی ، فن نگهداری درازمدت پیکر جانوران برای نمایش است.

در تاکسیدرمی بدن جانوران را تهی می کنند و با پرکردن بدن آنها با مواد مختلف آنها را به نمایش می گذارند که اغلب این عملیات در موزه های تاریخ طبیعی صورت می گیرد.