تهران-ایرنا-مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران از نهایی شدن پیش نویس برنامه مدیریت جامع تالاب های بین المللی هامون خبر داد و گفت:در این برنامه مدیریتی، زونبندی و پهنه بندی تالاب های بین المللی هامون توسط جوامع محلی و دیگر ذینفعان انجام شده است.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، کارگاه نهایی تدوین برنامه مدیریت جامع تالاب های بین المللی هامون با حضور تمام ذینفعان برگزار و این برنامه به زودی برای تصویب و تایید به مسوولان استان سیستان و بلوچستان ارایه می شود.

محسن سلیمانی روزبهانی با اشاره به اتمام کارگاه های تدوین برنامه مدیریت جامع تالاب های هامون افزود: با حمایت و پشتیبانی تمام دستگاه های اجرایی استان سیستان و بلوچستان و حضور موثر جوامع محلی حاشیه تالاب، کارگاه نهایی تدوین برنامه مدیریت مشارکتی این تالاب ها برگزار و در حال حاضر پیش نویس این برنامه تدوین و نهایی شده است.

وی با اشاره به اینکه در این کارگاه تمام ذینفعان تالاب با هم توافق کرده اند که علاوه بر حفاظت از پهنه های حساس تالاب، از مناطقی نیز بهره برداری پایدار و خردمندانه داشته باشند، افزود: با اقدامات مشارکتی و همکاری های بین بخشی پیش بینی شده در این برنامه مدیریت جامع به زودی شاهد تحول در مدیریت، حفاظت و احیای تالاب های هامون خواهیم بود.

وی ادامه داد:در رویکرد نوین مدیریتی سازمان حفاظت محیط زیست، حفاظت و مدیریت با مشارکت تمامی ذینفعان انجام و استان سیستان و بلوچستان جزو استان های پیش رو در این زمینه محسوب می شود.

وی اظهار امیدواری کرد برنامه نهایی شده ماه آینده در اختیار تصمیم گیران استان قرار گرفته و برای اجرا به دستگاه های ذیربط ابلاغ شود.

تالاب هامون از سه دریاچه کوچک به نام های هامون پوزک (میانی)، هامون صابوری (شمالی) و هامون هیرمند تشکیل شده است که در زمان وفور آب به هم متصل می شوند و دریاچه هامون را تشکیل می دهند.

هامون بزرگترین دریاچه آب شیرین در سراسر فلات ایران است و تقسیم بندی پرندگان در قالب 51 ‎خانواده نشان دهنده تنوع کم نظیر انواع پرندگان در این منطقه است بنابراین از بعد ملی و بین المللی این تالاب از اهمیت قابل توجهی برخوردار و توسط سازمان بین المللی حیات پرندگان به عنوان زیستگاه با اهمیت پرندگان معرفی شده است.

تالاب بین المللی هامون یکی از تالاب های مهم دنیا و بزرگترین دریاچه آب شیرین در سراسر فلات ایران محسوب می شود که با مساحتی حدود پنج هزار و 700 کیلومترمربع و دامنه عمقی یک تا پنج متر در ناحیه کویری و بیابانی شرق کشور، در منطقه سیستان واقع شده است.