۱۵ مرداد ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): روز سه شنبه هفته جاری یک دامدار در منطقه جنگلی لفور در سوادکوه شمالی مورد حمله پلنگ قرار گرفت و مجروح شد.
آقای رضا احمدی دامدار ۴۰ ساله سوادکوهی در منطقه جنگلی ترز در حاشیه منطقه حفاظت شده آبشار شیرگاه دارای دامداری سنتی است.

رئیس اداره محیط زیست سوادکوه در این باره گفت: ساعت ۵ صبح روز سه شنبه، هنگامیکه این دامدار مشغول بیرون آوردن گاوها جهت هدایت به جنگل بوده است یک پلنگ آقای احمدی را غافلگیر کرده و به وی حمله می کند.
ابراهیم فلاحی اظهار داشت: آقای احمدی پس از گلاویز شدن با پلنگ بر اثر ضربات پنجه پلنگ بیهوش می شود.


………
..
تصویر: آقای رضا احمدی دامدار مجروح سوادکوهی پس از انتقال به بیمارستان و انجام عمل جراحی

سگ های گله در حمایت از دامدار با پلنگ درگیر می شوند و پلنگ آقای احمدی را رها کرده و با سگ ها درگیر می شود اما یکی از سگ ها توسط پلنگ کشته شده و سگ دیگر نیز زخمی شده است.
بر اثر سر و صدای ایجاد شده چند دامدار دیگر که در همان محل دامداری سنتی دارند به کمک شتافته و پلنگ نیز به جنگل فرار می کند.
پس از این حادثه آقای احمدی با کمک سایر دامداران به بیمارستان منتقل شده و تحت مداوا قرار می گیرد.
پرسنل اداره محیط زیست سوادکوه نیز جهت عیادت و بررسی موضوع به بیمارستان رفته و با دامدار مجروح ملاقات می کنند.
آقای احمدی که از ناحیه بازوی و ساعد دست راست و ران و ساق هر دو پا دچار پارگی های متعدد شده است، در بیمارستان تحت عمل جراحی قرار گرفته و هم اکنون حال عمومی وی خوب است.

مهرماه سال ۱۳۹۲ نیز در حملات جداگانه پلنگ دو دامدار در شهرستان سوادکوه به شدت مجروح و روانه بیمارستان شدند. (لینک مرتبط)


شکار بیرویه خوک وحشی (گراز) به عنوان مهمترین طعمه پلنگ در مناطق جنگلی و کاهش شدید منابع غذایی مهم ترین عامل حمله پلنگ به دام های اهلی و تقابل با دامداران در این مناطق به شمار می رود.