۱۶ مرداد ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): بامداد روز دوشنبه ۹۴/۵/۱۲ به دنبال دریافت گزارشی از همیاران محیط زیست مبنی بر شنیده شدن صدای شلیک ۳ گلوله در منطقه آزاد ارفع کوه سوادکوه، نیروهای یگان محیط زیست این شهرستان عازم ارتفاعات مذکور شدند.

رئیس اداره محیط زیست سوادکوه در این باره گفت: محیط بانان اطمینان داشتند که شکارچیان یک نفر را در پایین دست به عنوان نگهبان قرار داده اند تا در صورتیکه محیط بانان به سمت ارتفاعات حرکت کردند بوسیله تلفن همراه متخلفین را در جریان قرار دهد.
ابراهیم فلاحی اظهار داشت: بنابراین مامورین از مسیری نامتعارف که بسیار دورتر بود عازم ارتفاعات شده و به جستجوی منطقه مشغول شدند.


…………………
..
شکارچی متخلف پس از دستگیری توسط محیط بانان در ارتفاعات ارفع کوه سوادکوه

رئیس اداره محیط زیست سوادکوه گفت: محیط بانان پس از مدتی ۲ شکارچی غیرمجاز را مشاهده نموده و جهت برخورد قانونی با متخلفین وارد عمل شدند.
شکارچیان متخلف با مشاهده مامورین اقدام به فرار نموده و محیط بانان نیز به تعقیب آنها پرداختند.
مامورین پس از مدتی تعقیب و گریز نفر اصلی که اسلحه در اختیار داشت را دستگیر نمودند و نفر دوم موفق به فرار شد.……
لاشه پوست کنده شده دو بزغاله وحشی، کشف شده از شکارچیان متخلف در سوادکوه مازندران

ابراهیم فلاحی اظهار داشت: از شکارچی متخلف یک اسلحه شکاری تک لول دارای جواز، لاشه پوست کنده شده دو بزغاله وحشی و مقداری مهمات کشف و ضبط گردید.
متهم پس از بازداشت و تشکیل پرونده جهت رسیدگی به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی به مراجع قضایی معرفی شد.
فلاحی گفت: این متخلف که از دامداران منطقه می باشد دائما در کوه حضور داشته و برخورد با تخلفات و دستگیری وی بسیار دشوار است.

این دامدار پیش از این نیز یک بار به جرم شکار غیرمجاز یک بز وحشی توسط محیط بانان بازداشت و در دادگاه نیز محکوم شده است.


این دامدار همچنین با آشنایی از منطقه و حضور دائم در ارتفاعات، شکارچیان متخلف را از دیگر نقاط کشور به این کوهستان آورده و آنها را برای شکار راهنمایی می کند.
با توجه به تکرار فعالیت های مجرمانه این دامدار، اداره محیط زیست سوادکوه طی نامه ای از دادستان شهرستان درخواست نموده است تا نسبت به لغو پروانه چرا و مصادره اسلحه این شکارچی متخلف دستور لازم را صادر نماید.