تهران-ایرنا-مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست گفت:از ابتدای سالجاری سه باند قاچاق پرندگان تحت حمایت مانند هوبره و بازهای شکاری در استان های کرمان و فارس شناسایی و تحویل مراجع قضایی شدند.

در دنیای امروز اهمیت حفظ محیط زیست و جلوگیری از قاچاق حیات وحش به حدی مورد توجه قرار گرفته است که سازمان ملل در راستای سندی جدید جرایم حیات وحش را در رده قاچاق مواد **** و انسان قرار داده است.

سند جدیدی که هفته گذشته در سازمان ملل متحد با موافقت 193 کشور تدوین شد‏، مقررات جدیدی را برای کاهش جرایم علیه حیات وحش تنظیم کرد. براین اساس جرایم حیات وحش همتراز قاچاق اسلحه و انسان است.

بر اساس این قطعنامه سازمان ملل، تمام کشورهای امضاء کننده موظف هستند هرسال گزارش عملکرد خود را در رابطه با کاهش جرایم علیه حیات وحش به سازمان ملل متحد ارایه کنند.

مجمع عمومی سازمان ملل همچنین در قطعنامه ای از تمامی کشورها خواست تا مساعی و تلاش همه جانبه ای برای مقابله با شکار غیرقانونی حیات وحش داشته باشند.

فعالان محیط زیست امیدوارند این تغییر نگرش‏، معضل جرایم علیه حیات وحش را از قالب یک مشکل زیست محیطی در مناطق خاص خارج کرده و به عنوان یک معضل جهانی، معرفی کند.

علی تیموری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: بحث شناسایی باندهای غیر مجاز شکار در استان های مختلف و توقیف آنها در دستور کار سازمان محیط زیست قرار دارد.

وی با بیان اینکه کشف باندهای قاچاق حیات وحش به صورت موردی زیاد بوده است، اظهار کرد: این کشفیات با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست، مراجع قضایی، نیروی انتظامی، پلیس بین الملل و مرزبانی ها انجام شده است.

تیموری ادامه داد: پیگیری برای شناسایی باندهای قاچاق حیات وحش در سازمان محیط زیست با جدیت دنبال می شود بر این اساس در دو سال گذشته موفق به کشف محموله های بزرگی از قاچاق گونه های ارزشمند مانند هوبره و پرندگان شکاری در استان های بوشهر، سیستان و بلوچستان و هرمزگان شدیم و متخلفان تحویل مراجع قضایی شده اند.

وی به قطعنامه سازمان ملل در زمینه مقابله با قاچاق حیوانات وحشی اشاره کرد و گفت: در این قطعنامه به موضوع قاچاق گونه های وحشی و تحت حفاظت با جدیت پرداخته شده است و قطعا بعد از آن همکاری های بین بخشی میان مرزبانی ها و پلیس بین الملل با سازمان حفاظت محیط زیست در زمینه حفاظت از گونه های تحت حمایت بیشتر خواهد شد.

تیموری اظهار کرد: این کشفیات نیز با همکاری مرزبانی ها، پلیس بین الملل و سازمان محیط زیست صورت گرفته است که منجر به کشف بیش از 300 بهله ( از خانواده بازهای شکاری ) و هوبره در استان سیستان و بلوچستان شدیم.


*** هوبره

هوبره آسیایی با نام علمی Chlamydotis macqueenii پرنده بزرگی از تیره درناسانان است. زیستگاه این پرنده از شبه جزیره سینا گرفته تا قزاقستان و مغولستان ادامه دارد. هوبره پرنده ای نیمه مهاجر است. پرنده هایی که در مناطق سردسیر شمالی تر زندگی می کنند در فصل زمستان به نقاط گرم شبه جزیره عربستان و جنوب ایران و جنوب عراق و بلوچستان و جنوب غرب هند می آیند.

این پرنده زمانی در مناطق کویری و استپی جنوب آسیا بسیار فراوان بود اما اعراب خاورمیانه با استفاده از بازهای شکاری، به ویژه بالابان و شاهین معمولی، تفنگ و تله گذاری این پرنده را تا آستانه انقراض کامل پیش بردند تا اینکه در دهه ۱۹۷۰ تلاش های حفاظتی و ممنوعیت شکار در برخی نقاط توانست آن را از انقراض نجات دهد.

هوبره آسیایی در زیستگاه های بیابانی و مناطق خشک شنی زاد و ولد می کند. یک مطالعه در نقاط استپی ایران نشان داده است هوبره محل آشیانه سازی خود را در جایی انتخاب می کند که تراکم جمعیتی حشرات زیاد باشد.