تهران- ایرنا-رییس پژوهشکده زیست فناوری رویان اصفهان با اشاره به تولد اولین قوچ قمیشلو،گفت:این تولد با روش شبیه سازی بین گونه ای بومی ایران انجام شده و هم اکنون دوهفته از این تولد می گذرد.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دکتر محمد حسین نصراصفهانی امروز سه شنبه در نشست خبری به مناسبت سی وپنجمین سالگرد تاسیس جهاد دانشگاهی اظهار کرد: پژوهشگاه رویان در راستای حفظ گونه های حیوانی در معرض انقراض، قوچ قمیشلو را که خاص منطقه قمیشلو نزدیک اصفهان است و در فهرست قرمز حیوانات در حال انقراض قرار داشت را برای شبیه سازی انتخاب کرد.

وی گفت:پس از چهار بار بارداری ناموفق که منجر به تلف شدن بچه قوچ به دنیا آمده شد، در پنجمین اقدام حیوان متولد شده زنده ماند و هم اکنون دو هفته از تولد آن می گذرد.

وی در مورد نحوه شبیه سازی این حیوان گفت: سلول های مورد نیاز از گوش قوچی که در باغ وحش نگهداری می شود گرفته و تخمک های مورد نیاز نیز از یک گوسفند که در کشتارگاه بود تهیه و لقاح مورد نظر در رحم یک گوسفند زنده صورت گرفت.

نصر اصفهانی گفت:تاکنون در آسیا فقط سه کشور کره جنوبی، ژاپن و چین فناوری شبیه سازی گونه های در حال انقراض را در اختیار داشته اند و ایران چهارمین کشور آسیایی که به این دانش دست یافته است.

وی توضیح داد: پیش از این با روش شبیه سازی بین گونه ای یک گرگ در کره جنوبی متولد و در اسپانیا و اروپا یک گربه وحشی آمریکایی متولد شد.

وی افزود: همچنین در کشور چین اقداماتی در زمینه حفظ نژاد خرس پاندا در حال انجام است و در ژاپن نیز اقدامات در زمینه شبیه سازی گونه های خاص این کشور در حال انجام است.

رییس پژوهشکده زیست فناوری رویان در اصفهان گفت: در حال حاضر محققان این پژوهشکده تلاش می کنند با همین روش یوزپلنگ و پلنگ ایرانی را نیز تکثیر و موفقیت هایی در این زمینه به دست آورده اند.

منبع:ایرنا