۱۳ مرداد ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به دنبال گرمای شدید هوا در جنوب کشور و خشک شده بسیاری از چشمه ها و برکه ها، حیات وحش این مناطق با مشکل کم آبی مواجه شده و دائما درون گودال ها و سنگ آبهای خشک شده و یا آب انبارهای موجود در مناطق سقوط می کنند.
بر همین اساس نیروهای یگان محیط زیست بندرلنگه بصورت مرتب به گودال ها و مکان های که قبلا پر آب بوده و در حال حاضر خشک و یا کم آب شده است سرکشی می کنند تا در صورت سقوط جانوران وحشی به دورن این حفره ها اقدامات لازم را انجام دهند.

بزغاله های وحشی گرفتار درون گودالی بدون آب در منطقه لاوردین در ارتفاعات شهرستان بندرلنگه هرمزگان

رئیس اداره حفاظت محیط زیست بندرلنگه در این باره گفت: روز یکشنبه ۹۴/۵/۱۱ محیط بانان بندر لنگه حین گشت زنی در منطقه لاوردین متوجه دو بزغاله وحشی شدند که درون یکی از همین حفره ها سقوط کرده و قادر به بیرون آمدت از دورن گودال نبودند.

سامان قاسمی اظهار داشت: محیط بانان با کمک تعدادی از افراد پس از ساعت ها تلاش در گرمای شدید هوا، بزغاله ها را از درون گودال بیرون کشیدند.

مامورین پس از اطمینان از سلامتی کامل عدم وجود شکستگی در بدن بزغاله های وحشی، آنها را پس از نوشاندن آب در زیستگاه اصلیشان رهاسازی نمودند.


با شروع فصل گرما در سال جاری یک پلنگ بر اثر سقوط در یک آب انبار در لارستان فارس (که از لحاظ اقلیمی و جغرافیایی به منطقه فوق نزدیک است) از بین رفت.

همچنین پلنگ دیگری نیز در شهرستان جاسک هرمزگان بر اثر تشنگی به درون یک گودال عمیق جاوی آب سقوط کرد که با تلاش محیط بانان و همیاران از مرگ حتمی نجات یافت.


25 خرداد نیز یک بزغاله وحشی به درون گودال آبی در ارتفاعات کوه سیاه از توابع شهرستان بندرلنگه هرمزگان سقوط کرده بود.

و در حادثه تلخ دیگری ۹ قوچ ومیش وحشی لارستان بر اثر سقوط درون یک آب انبار در ارتفاعات بستک تلف شدند.

شواهد نشان می دهد کم آبی حیات وحش مناطق جنوب کشور به خصوص عرصه های طبیعی استان هرمزگان و جنوب استان فارس را با مشکل جدی مواجه ساخته و باعث نزدیک شدن وحوش به جوامع محلی و استفاده از منابع آبی نامتعارف برای رفع تشنگی و همچنین سقوط به درون گودال های خشک و کم آب شده است.

منبع:پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew)