خانم ابتکار: آمادگی چهارکشور اروپایی برای همکاری های زیست محیطی درایران

یاسوج - ایرنا- معاون رییس جمهور و رییس سازمان محیط زیست از برنامه ها و سیاست های راهبردی این سازمان در دوران پساتحریم و بهبود اوضاع و شرایط خبر داد و گفت: تاکنون چهار کشور اروپایی در زمینه همکاری های زیست محیطی اعلام آمادگی کرده اند.

به گزارش ایرنا، معصومه ابتکار عصر دوشنبه در نشست خبری در یاسوج این چهار کشور را شامل ایتالیا، فرانسه ، نروژ و لهستان دانست و گفت: با تعامل و گشایشی که با این چهار کشور و سایر کشورهابرقرار می شود بخش عمده ای از چالش های زیست محیطی نیز حل خواهد شد.

وی گفت: همکاری این چهار کشور اروپایی در زمینه دسترسی به فناوری های پیشرفته بویژه در حوزه بهینه سازی مصرف انرژی و آب ، تصفیه هوا ،روش ها و طرح های نوین آبیاری کشاورزی و گلخانه ای خواهد بود.

ابتکار تصریح کرد: مدیریت ناصحیح و ناکارآمد در سال های گذشته موجب بروز مشکلات متعدد و چالش های فراوان زیست محیطی در کشور شد.

وی با بیان اینکه بی توجهی مطلق به حوزه مسایل زیست محیطی در سال های گذشته محسوس و مشهود بوده است، گفت: تحریم ها نیز در بروز و افزایش معضلات زیست محیطی بی تاثیر نبود.
وی به سخنان رییس جمهور در خصوص بروز چالش های زیست محیطی بویژه در حوزه منابع آبی اشاره کرد و با تاکید بر علمی بودن این اظهارات، گفت: با اجرای ضوابط و سیاست های اصولی طرح برجام(برنامه جامع اقدام مشترک) بسیاری از این چالش ها مرتفع خواهد شد.


رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه این سازمان در سال های 93 و 94هیچ گونه مجوز شکاری چه داخلی و خارجی نداده است، تصریح کرد: تنها مجوز شکار پرندگان در جوامع محلی آن هم در سال گذشته صادر شده بود.

وی افزود: امسال نیز هنوز هیچ مجوزی صادر نشده ولی در صورت لزوم همانند سال گذشته تنها شکار پرندگان آن هم در جوامع محلی و روستاها صادر خواهد شد.


ابتکار با اشاره به لزوم و بررسی و ارزیابی کیفیت بنزین در سطح جایگاه های عرضه سوخت ، گفت: بنزین وارداتی و یا صادراتی ملاک نیست بلکه شاخص های کیفی بنزین عرضه شده معیار و هدف مهم سازمان محیط زیست است.


وی با بیان اینکه با توجه به شاخص های زیست محیطی بنزین های موجود در پتروشیمی ها کیفیت لازم را برای عرضه ندارند از حذف تدریجی این نوع بنزین و جایگزینی بنزین یورو چهار استاندارد خبر داد و گفت: این مهم تاکنون در هشت کلان شهر کشور اجرایی شده است.


وی از راه اندازی مجدد صندوق ملی محیط زیست پس از حدود 10 سال خبر داد و گفت: حمایت از طرح های «سبز» زیست محیطی در حوزه آب، خاک و هوا از جمله رویکردها و سیاست گذاری های اساسی این صندوق بشمار می رود.


ابتکار با تاکید بر اینکه تقویت و حمایت از محیط بانان یکی از رویکردهای مهم این سازمان است، گفت: در دولت یازدهم برنامه ها و اقدامات مهمی در جهت رفاه ، ایجاد امینت شغلی و آموزش محیط بانان انجام شده است.


وی آموزش بیش از 850 محیط بان، تبدیل وضعیت 450 نفر از آنها و تصویب سختی کار محیط بانی با سه هزار امتیاز را از جمله اقدامات عملی در دولت یازدهم در راستای حمایت از محیط بانان اعلام کرد.
وی به برگزاری مانور مشترک اطفای حریق در 14 استان کشور نیز اشاره کرد و افزود: هدف از اجرای این مانورها آمادگی، انسجام، همکاری و هم افزایی بین دستگاه های مختلف اجرایی ، خدماتی و امدادی برای شتاب بخشی در مهار آتش سوزی جنگل ها است.


ابتکار با بیان اینکه شتاب و حتی وسعت آتش سوزی ها در کشور نسبت به گذشته کاهش یافته از ایجاد تفاهم نامه همکاری سه جانبه بین سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری و ستادکل نیروهای مسلح برای پشتیبانی هوایی در مهار آتش سوزی جنگل ها خبر داد.

معصومه ابتکار روز دوشنبه درسفری یک روزه برای شرکت در مانور مشترک اطفای حریق جنگل های کهگیلویه وبویراحمد به یاسوج سفر کرد.

شرکت در جلسه شورای اداری، دیدار با فعالان و تشکل های زیست محیطی کهگیلویه وبویراحمد و نشست خبری از دیگر برنامه های کاری وی در سفر یک روزه به یاسوج بود.


منبع:ایرنا