۱۰ مرداد ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): بر اثر شیوع بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک (PPR) در منطقه حفاظت شده هفتاد قله اراک، از اواخر خردادماه سال جاری تاکنون صدها کل و بز و قوچ و میش وحشی در این منطقه تلف شده اند.

بر همین اساس ششمین مرحله پایش منطقه حفاظت شده هفتاد قله اراک روز گذشته (جمعه۹۴/۵/۹) با حضور بیست نفر از محیط بانان و همیاران محیط زیست استان مرکزی برگزار شد.

در جریان پایش روز گذشته ۲۵ لاشه جدید در نقاط مختلف منطقه حفاظت شده هفتاد قله کشف گردید و اکیپ ها در طول مسیر حرکت خود به جستجوی لاشه های حیات وحش پرداخته و نسبت به دفن و معدوم سازی آنها اقدام نمودند.

به این ترتیب تعداد تلفات حیات وحش از ابتدای شیوع بیماری طاعون در این منطقه تاکنون به بیش از ۴۰۰ کل و بز و قوچ و میش وحشی رسیده است.
البته این تعداد لاشه هایی است که کشف شده و مشخصات آنها قبل از معدوم سازی به ثبت رسیده است. بطور حتم تعدادی از حیوانات مبتلا به ویروس، در نقاط صعب العبور منطقه تلف شده و لاشه آنها توسط اکیپ های پایش مشاهده نشده است.

با اقدامات صورت گرفته توسط نیروهای محیط زیست و شبکه دامپزشکی استان مرکزی ازجمله معدوم سازی لاشه ها به روش اصولی و ضدعفونی نمودن آبشخورها روند تلفات تا حدودی کنترل شده است و اکثر لاشه هایی که روز گذشته کشف شده مربوط به قبل بوده است.


برای مطالعه علل شیوع بیماری طاعون نشخوار کنندگان در هفتاد قله
اینجاو برای مشاهده مرحله قبلی پایش اینجاکلیک کنید.


منبع:پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew)