تهران- ایرنا- مجمع عمومی سازمان ملل متحد در اقدامی بی سابقه، قطعنامه ای را تصویب کرد که هدف از آن تلاش بیشتر برای مقابله بین المللی با شکار غیرقانونی حیوانات است.


به گزارش ایرنا از خبرگزاری فرانسه قطعنامه سازمان ملل که هشتم مرداد ماه تصویب شده، الزام آور نیست اما این موضوع دلیلی بر رشد نگرانی ها و مخالف های رو به رشد جهانی علیه شکار غیرقانونی در حیات وحش و نابودی حیواناتی ست که اکنون نیز در خطر انقراض قرار دارند.

در این قطعنامه به طور مشخص نگرانی جهانی از افزایش مداوم کشتار کرگدن ها و نیز روند نگران کننده شکار فیل ها در آفریقا ابراز نگرانی شده است.این گونه ها در مواردی به طور محلی و در مواردی در سطح بین المللی، در پی چنین شکارهایی، با خطر انقراض روبه رو شده اند.

در این گزارش به نقل از سازمان غیردولتی «فیل ها بدون مرز» آمده است: شمار گونه آفریقایی این حیوان در حیات وحش، به 470 هزار زنجیر رسیده است. در مقایسه با سال 2006، یعنی طی ده سال، با وجود تلاش ها برای جلوگیری از شکار این حیوان، شمار آنها 80 هزار زنجیر کم تر شده است.انجمن حمایت از حیات وحش، در سال جاری میلادی، گزارش داده بود که سالانه تا 30 هزار زنجیر از این گونه خرطوم دار در آفریقا کشته می شود.


براساس گزارش های بین المللی شکار غیرقانونی فیل عمدتا فقط برای فروش عاج های آن صورت می گیرد.اما وضعیت در مورد کرگدن ها از این هم بدتر است. از سال 2007 میلادی پارک ملی کروگر در آفریقای جنوبی، صدها کرگدن را به دلیل شکار غیرقانونی از دست داده است.کرگدن ها نیز به خاطر شاخشان شکار می شوند و بسیاری از خریداران آن نیز مشتریانی در شرق آسیا هستند که از جمله معتقدند شاخ کرگدن بر قوه جنسی مردان تاثیرگذار است.**فیل ها ممکن است به زودی با خطر انقراض روبه رو شوند

منابع زیست محیطی در سال های اخیر بارها اعلام کرده اند که با وجود تلاش های علمی بر رد این گفته ها و نیز پیشرفت های دارویی برای افزایش قوه جنسی، ادامه شکار غیرقانونی کرگدن ها، این گونه را در معرض نابودی کامل قرار داده است.

در سال 1391 گزارش ها نشان می داد هر کلیو شاخ کرگدن تا 60 هزار دلار آمریکا به فروش می رسد؛ گران تر از طلا.

گاه اتهام ها در مورد شکار غیرقانونی به مقام های رسمی و ***** کشورها نیز زده شده است. در پاییز سال گذشته یک سازمان فرادولتی، مقام های رسمی چین را متهم کرد که حین سفر رئیس جمهوری آن کشور به تانزانیا، در سال 92، به شکل غیرقانونی مقدار قابل توجهی عاج فیلی خریداری کرده و آن را در چمدان های دیپلماتیک با خود قاچاق کرده اند.


منبع:ایرنا