۹ مرداد ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): نیروهای یگان محیط زیست شهرستان رامهرمز در طول ماه گذشته (تیرماه ۱۳۹۴) موفق به توقیف ۶ قبضه اسلحه مجاز و غیرمجاز، لاشه ۱۰ دراج، ۲۳۶ ماهی رودخانه ای و توقیف یک دستگاه شوک الکتریکی از متخلفین شکار و صید شدند.
رئیس اداره محیط زیست رامهرمز در این باره گفت: در نخستین پرونده، یک شکارچی غیرمجاز به همراه یک اسلحه شکاری و لاشه یک کبوتر وحشی بازداشت گردید.دو اسلحه شکاری غیرمجاز، دو اسلحه شکاری دارای جواز حمل، دو قبضه اسلحه بادی کشف شده از متخلفین

حسن آقاشیرمحمدی اظهار داشت: در دومین پرونده دو شکارچی متخلف توسط محیط بانان تعقیب شدند که در حین تعقیب و گریز یک نفر از متخلفین وارد رودخانه شده و متواری گردید اما نفر دوم به همراه یک اسلحه اسلحه شکاری تک لول قاچاق و یک اسلحه شکاری دو لول قاچاق و لاشه ۲ عدد پرنده دراج بازداشت شد.
در پرونده سوم یک شکارچی متخلف به همراه یک اسلحه بادی ۴٫۵ و لاشه یک دراج توسط محیط بانان بازداشت گردید.…………
..
تصویر: لاشه پرنده حمایت شده دراج کشف شده از شکارچی متخلف در شهرستان رامهرمز

آقاشیرمحمدی گفت: در پرونده چهارم نیز یک شکارچی متخلف به همراه یک اسلحه بادی دوربین دار و لاشه یک دراج دستگیر شد.

در پنجمین مورد یک صیاد متخلف که با استفاده از دستگاه شوک الکتریکی به صید غیرمجاز ۲۶ قطعه ماهی رودخانه ای اقدام کرده بود در لحظات نخست اقدام به صید، توسط محیط بانان دستگیر شد که در غیر این صورت صدها ماهی و انواع دیگر آبزیان تلف می شدند.

استفاده از جریان برق از روش های غیر قانونی و غیر اخلاقی صید ماهی است که علاوه بر ماهیان موجب فلج نمودن سایر آبزیان نیز میگردد.
همچنین صید ماهی با استفاده از جریان برق برای خود صیادان و افراد حاضر در کنار جریان آب بسیار خطرناک بوده و ممکن است موجب برق گرفتگی و مرگ سایر افراد شود.………………
…..
اسلحه شکاری دولول قاچاق کشف شده از شکارچی متخلف در شهرستان رامهرمز

در پرونده ششم عامل شکار غیرمجاز سه دراج حین تعقیب و گریز طولانی با محیط بانان علی رغم اینکه مامورین با خودروی سازمانی به اتومبیل متخلف کوبیده و با خودروی وی برخورد کردند، متخلفین موفق به فرار شدند اما پرونده این در این زمینه در مراجع قضایی در جریان است.
و در آخرین پرونده نیز یک شکارچی متخلف به همراه یک اسلحه بادی دوربین دار و لاشه پنج قطعه دراج بازداشت و پس از واریز جریمه نقدی (ضرر و زیان) به مراجع قضایی معرفی گردید.……………………
.
دستگاه شوک الکتریکی که در صید غیرمجاز ۲۶ ماهی رودخانه ای بکار رفته بود

دراج از پرندگان حمایت شده کشور به شمار می رود و بر اساس مصوبه هیات وزیران در حال حاضر جریمه قابل پرداخت بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار هر عدد دراج مبلغ چهار میلیون ریال تعیین شده است.
طی سال های اخیر به دلیل شکار غیرمجاز، تخریب و تغییر کاربری عرصه های طبیعی جمعیت این پرنده در اکثر زیستگاه ها به شدت کاهش یافته است.

آسیب وارد شده به خودروی پیکاپ محیط زیست بر اثر برخورد با خودروی شکارچیان متخلفین حین تعقیب و گریز

با وجود افزایش جرائم تمامی گونه های جانوری اما مشخص نیست به چه دلیل رقم قابل پرداخت بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار غیرمجاز هر عدد دراج در لیست جدید از ۴ میلیون ریال به ۲ میلیون ریال کاهش یافته است.
حسن آقاشیرمحمدی اظهار داشت: کلیه متهمان فوق الذکر پس از تشکیل پرونده جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی شده و مجموعا
مبلغ ۴,۲۴۰,۰۰۰ تومان ضرر و زیان وارده به محیط زیست از متخلفان اخذ شده است.

متهمین به جرم حمل و استفاده از سلاح قاچاق، صید و شکار غیرمجاز و تمرد از فرمان مامورین تحت محاکمه قرار خواهند گرفت.


منبع:پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew)