پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): دو روز قبل نیروهای یگان محیط زیست پناهگاه حیات وحش موته از ورود دو موتورسیکلت مشکوک به درون دشت مطلع شدند.

فرمانده یگان محیط زیست استان اصفهان در این باره گفت: محیط بانان بلافاصله راهی محدوده مورد نظر شده و پس از مدتی جستجو و دوربین کشی دو موتورسیکلت را مشاهده نمودند که یکی از آنها در حال خروج از دشت بوده و موتورسیکلت دوم در نقطه ای توقف کرده بود.

مرتضی جمشیدیان اظهار داشت: محیط بان جهت بررسی موضوع به سمت موتورسیکلتی که در منطقه توقف کرده بود حرکت کردند اما راکب موتور پس از مشاهده مامورین موتور را رها کرده و با پای پیاده به سمت کوه فرار کرد.

محیط بانان نیز به تعقیب وی پرداختند و پس از مدتی تعقیب و گریز متخلف فراری را بازداشت نمودند.………………
تصویر: آهوی زنده گیری شده توسط شکارچیان متخلف که لحظاتی بعد از تلف شد

فرمانده یگان محیط زیست استان اصفهان گفت: مامورین در کنار موتورسیکلت متخلف یک آهوی زنده را مشاهده کردند که دست و پای حیوان با طناب بسته شده بود.

متخلفین بوسیله موتورسیکلت آهو را تعقیب کرده و پس از خسته شدن حیوان، آن را زنده گیری کرده بودند.
متاسفانه تلاش محیط بانان برای نجات جان آهو بی نتیجه بود و آهوی خسته دقایقی بعد تلف شد.

محیط بانان در بازجویی از متهم متوجه شدند نفر دومی که در ابتدا با موتورسیکلت از منطقه خارج شد، قصد دارد برای حمل لاشه آهو با یک اتومبیل به منطقه بازگردد.

متخلفان پس از شکار آهو بوسیله موتورسیکلت قصد داشتند برای جابجایی لاشه و انتقال آن از درون دشت به روستا از اتومبیل استفاده کنند تا کسی آهو را مشاهده نکند.…………
.
متخلفین شکار غیرمجاز آهو در پناهگاه حیات وحش موته پس از دستگیری توسط محیط بانان

مرتضی جمشیدیان اظهار داشت: مامورین لحظاتی بعد یک خودروی پیکان را مشاهده کردند که وارد دشت شده و به سمت محل حضور آنان در حرکت بود.

راننده خودرو پس از نزدیک شدن به محل دستگیری دیگر متخلف، با مشاهده خوردوی محیط زیست دور زده و با سرعت زیاد متواری شد.

محیط بانان نیز به تعقیب خودروی متخلف پرداخته و سعی نمودند که آن را متوقف کنند اما راننده پیکان بدون توجه به فرمان ایست مامورین همچنان با سرعت مشغول فرار بود.

محیط بانان نیز با رعایت قانون بکارگیری سلاح به سمت خودروی متواری شلیک کرده و لاستیک های آن را هدف قرار دادند.

مرتضی جمشیدیان اظهار داشت: با شلیک مامورین و پنجر شدن لاستیک ها، خوردوی پیکان مجبور به توقف شده و راننده آن توسط محیط بانان دستگیر شد.هر دو متهم پس از تنظیم صورتجلسه تخلف جهت رسیدگی به جرم شکار غیرمجاز یک آهو به مراجع قضایی معرفی شدند.

عده ای از متخلفین در شیوه ای بی رحمانه بوسیله موتورسیکلت در دشت به تعقیب گونه های دشتزی همچون آهو می پردازند. آهو پس از مدتی بر اثر دویدن زیاد و خستگی مفرط قادر به حرکت نبوده و در این زمان آهوی خسته توسط متخلفین کشته شده و یا بصورت زنده به مکانی دیگر منتقل می شود.

حتی در صورت زنده گیری نیز آهو به دلیل استرس و دوندگی بسیار زیاد دچار پارگی و خونریزی اندام داخلی از جمله طحال و ریه شده و پس از مدت کوتاهی ازبین می رود.


منبع:پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew)