پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نایین چندین سال است که برای دستگیری گروهی از شکارچیان متخلف و حرفه ای منطقه تلاش می کند.
این متخلفین مدتهاست که بصورت گسترده اقدام به شکار جانوران وحشی در محدوده پناهگاه حیات وحش عباس آباد و فروش گوشت شکار نموده و از این طریق کسب درآمد می کنند.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان نایین در این باره گفت: این گروه از شکارچیان کاملا حرفه ای بوده و با آشنایی کامل به منطقه و بکار بردن انواع شگردهای مختلف هر بار به نحوی از دستگیری گریخته بودند.
حسین اکبری اظهار داشت: آنها با شگردهای گوناگونی از جمله قرار دادن دیده بان در پای کوه و مخابره تلفنی و بیسیمی به شکارچیان از حضور مامورین، ورود به منطقه و انجام تخلف در پوشش تفریح خانوادگی، ورود به منطقه در پوشش دامدار و چوپان، مخفی نمودن سلاح و لاشه ها در کوه، خروج بدون آثار جرم از منطقه و انتقال شبانه لاشه ها، تعویض چندین باره خودروها در طول انجام تخلف و غیره هر بار به نحوی از دست محیط بان گریخته اند.
حسین اکبری گفت: این متخلفین حتی یک نوبت توسط محیط بانان دستگیر شده بودند اما به دلیل مخفی نمودن آثار جرم در کوه، با وجود اطمینان مامورین از انجام تخلف به دلیل نبود ادله و مستندات کافی، در دادگاه تبرئه شده اند.

در آخرین روز از ماه مبارک رمضان نیروهای یگان محیط زیست شهرستاننایین مطلع شدند که شکارچیان مذکور شبانه وارد پناهگاه حیات وحش عباس آباد شده اند.
نیروهای یگان محیط زیست مستقر در سرمحیط بانی چوپانان و محیط بانی بیاضه با همکاری و برنامه ریزی صورت گرفته در قالب اکیپ های مختلف به کنترل منطقه مشغول شدند.
گروهی از مامورین به قصد جستجو عازم ارتفاعات شده و گروهی نیز بوسیله خودرو و موتورسیکلت به کنترل مسیرهای ورودی و خروجی و جاده ها پرداختند.
ساعت ۱۲ ظهر همان روز در اوج گرما و زمانیکه تصور میشد محیط بانان روزه دار در این زمان از روز در منطقه حضور ندارند، متخلفین به قصد خارج شدن از منطقه حرکت نمودند.
در همین حین محیط بانان حین دوربین کشی و جستجو به یک خودروی سواری پژو که قصد خروج از منطقه را داشت مشکوک شدند.

لاشه پنج بز و بزغاله وحشی و دو اسلحه گلوله زنی قاچاق از شکارچیان متخلف در
پناهگاه حیات وحش عباس آباد

رئیس اداره محیط زیست شهرستان نایین گفت: محیط بانان پس از دوربین کشی متوجه حضور افراد یک خانواده از جمله تعدادی زن و بچه در داخل پژو شدند.
مامورین که نسبت به شگردهای متخلفین آگاه بودند، خودروی مذکور را تعقیب کرده و در فرصتی مناسب با خودروی پیکاپ مسیر پژو را مسدود کردند.
محیط بانان با توجه به حرفه ای بودن متخلفین با سرعت عمل بالا بلافاصله راننده خودرو را پیاده کرده و پس از دستبند زدن به راننده سوییچ پژو را نیز برداشتند.
محیط بانان قصد بازرسی از خودرو را داشتند اما دو مرد دیگر که داخل خودرو نشسته بودند با ادعای حضور خانواده درون اتومبیل و ادعای عدم رعایت شئونات توسط مامورین سعی در ایجاد درگیری داشتند تا اجازه بازرسی از خودرو را به محیط بانان ندهند.
اما محیط بانان دو نفر دیگر را نیز بازداشت کرده و سپس به تفتیش خودرو پرداختند.
حسین اکبری گفت: در بازرسی از درون خودروی پژو لاشه چهار بز وحشی، لاشه یک بزغاله وحشی، دو قبضه اسلحه گلوله زنی ۳۰۸ دوربین دار غیرمجاز (قاچاق)، تعدادی فشنگ گلوله زنی و یک دستگاه فاصله سنج کشف و ضبط گردید.

شکارچیان متخلف صبح زود بر سر یک چشمه کمین کرده و در کمال شقاوت و بی رحمی پنج بز و بزغاله وحشی را حین نوشیدن آب در لب چشمه هدف گلوله قرار داده بودند.
در این رابطه سه متهمد بازداشت شده و پس از تشکیل پرونده به جرم حمل و استفاده از سلاح غیرمجاز و همچنین شکار غیرمجاز جانوران وحشی به مراجع قضایی معرفی شده و با دستور مقام قضایی روانه بازداشت موقت شدند.

منبع:پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew)