مهاباد - ایرنا - رییس اداره حفاظت محیط زیست شاهین دژ گفت: ماموران یگان حفاظت این اداره دو نفر متخلف در حال شکار سهره طلایی در حاشیه رودخانه زرینه رود این شهرستان را دستگیر کردند.

وحید چمنی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این دو شکارچی متخلف به صورت زنده گیری اقدام به صید سهره طلایی می کردند.

وی اضافه کرد: از این متخلفان هفت قطعه سهره طلایی، دو عدد قفس آهنی، یک رشته تور دام زنده گیری بزرگ و ادوات دیگر شکار کشف و ضبط شده است.

چمنی گفت: پرندگان شکار شده توسط ماموران یگان حفاظت در یکی از زیستگاهها رهاسازی شده و شکارچیان متخلف با تشکیل پرونده به مقام قضایی شهرستان تحویل داده شدند.

چمنی گفت: شکارچیان با استفاده از سهره های زنده و با پهن کردن تورهایی در سطح زمین و پس از تجمع سهره های دیگر روی تور اقدام به زنده گیری آنها می کنند.

سهره طلایی، پرنده‎ای کوچک‎ تر از گنجشک خانگی است که دم چنگالی شکل و منقار مخروطی و نسبتاً باریک، دمگاه سفید، صورت قرمز، پس سر سیاه رنگ، گونه‎های سفید، گرده قهوه‎ای یا خاکستری، بال‎های سیاه رنگ با نوار زرد کاملاً مشخص در بال‎ ها، سینه‎ای به رنگ نخودی و پاهای تیره رنگ دارد.

این پرنده در جنگل‎ ها، دره‎های پوشیده از درخت، اطراف رودخانه‎ ها، پارک‎ ها، کشت‎زار ها و در نواحی مستعد تا ارتفاع دو هزار متری زندگی می ‎کند و آواز سهره طلایی بسیار دلنشین و متنوع بوده و مخلوطی از آواز سایر سهره‎ ها نیز در آن شنیده می ‎شود.

شهرستان شاهین دژ با 91 هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی واقع شده است.منبع:ایرنا