اصفهان-ایرنا- رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نایین از دستگیری یک گروه حرفه ای از شکارچیان غیرمجاز در منطقه حفاظت شده حیات وحش عباس آباد خبر داد.

حسین اکبری روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: سه نفر از شکارچیان متخلف به جرم شکار غیر مجاز پنج راس بز و بزغاله وحشی ، حمل و استفاده از دو قبضه سلاح گلوله زنی دوربین دار غیر مجاز در پناهگاه حیات وحش عباس آباد دستگیر شدند.

وی افزود: در سالهای اخیر از سوی اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نایین و سر محیط بانی چوپانان و محیط بانی بیاضه تلاش زیادی برای دستگیری این گروه صورت گرفت ولی بدلیل حرفه ای بودن و کسب خبر از همدستان از محل شکار متواری می شدند.

اکبری تصریح کرد: از جمله شگردهای این گروه متخلف، شکار وحوش در پوشش تفریح خانوادگی ، برداشت گیاهان دارویی ، روادید دام و مرتع و یا پیگیری معدن بوده است.

وی ادامه داد: در روزهای اخیر مامورین از ورود مخفیانه این گروه متخلف به پناهگاه حیات وحش عباس آباد خبردار شده و نیروهای سر محیط بانی چوپانان و محیط بانی بیاضه برای دستگیری آنها وارد عمل شدند.

وی افزود: محیط بانان هم در کوه و هم در جاده ها به ردیابی و کنترل نامحسوس متخلفان پرداخته و هنگام فرار از منطقه به همراه خانواده با خودرو آنان را رویت کردند.

وی گفت: محیط بانان هم با رعایت اصل غافلگیری با دستور ایست راه را بر آنان بستند و پس از بازرسی از خودرو لاشه پنج راس بز و بزغاله وحشی را بهمراه دو قبضه سلاح دوربین دار دوربرد و غیر مجاز، دستگاه فاصله یاب و دیگر ادوات کشف و ضبط و متخلفین را بازداشت کردند.

دستگیر شدگان در اختیار مراجع قضایی قرار گرفتند .

پناهگاه حیات وحش عباس آباد نایین دارای 320 هزار هکتار وسعت است که تاکنون 43 گونه مختلف پستاندار، 32 گونه خزنده، 86 نوع پرنده بومی و 175 گونه پرنده مهاجر و فصلی در آن شناسایی شده است.

این پناهگاه در زمره زیست گاه های گونه در معرض انقراض و کمیاب یوز پلنگ آسیایی به شمار می رود.

شهرستان نایین در140کیلوکتری شرق اصفهان قراردارد.
منبع:ایرنا