مهاباد ـ ایرنا ـ رییس اداره حفاظت محیط زیست نقده گفت: با همکاری جمعی از دوستداران محیط زیست این شهرستان و با انتقال آب به تالاب آق قلعه، این تالاب از خشکسالی نجات پیدا کرده و احیا شد.


فرامرز سفری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در این حرکت زیست محیطی بیش از 500 هزار متر مکعب از آب مازاد ایستگاه پمپاژ سلاله سولدوز و کانال آبرسانی سد حسنلو این شهرستان با همکاری اداره حفاظت محیط زیست و شماری از دوستداران طبیعت روستای حسنلو به تالاب آق قلعه انتقال یافت.

وی با اشاره به تداوم این اقدام در روزهای آینده بیان کرد: شدت گرمای روزهای اخیر باعث تبخیر شدید آب تالاب های این منطقه شده و از این رو هدایت آب به این مناطق در راستای پویایی اکوسیستم های با ارزش زیستی از جمله تالاب آق قلعه شهرستان نقده از اهمیت زیادی برخوردار است.

سفری یادآوری کرد: این تالاب در سال جاری به طور کامل آبگیری و آب آن سرریز شده بود که متاسفانه گرمای بی سابقه و تداوم آن در روزهای اخیر باعث کاهش آب تالاب شده و موجب از دست رفتن پویایی تالاب و نگرانی بسیاری از دوستداران طبیعت این منطقه شده بود.

به گفته وی احیای این تالاب و فراهم شدن شرایط مناسب برای لانه سازی و جوجه آوری پرندگان باعث شده که علاوه بر گونه های معمول، گونه های بسیار نادر مانند اردک سرسفید و بلوطی نیز در این تالاب لانه سازی و جوجه آوری کند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست نقده با قدردانی از همکاری نهادهای مختلف برای احیای این تالاب گفت: طبق بررسی های کارشناسان در بهار سال گذشته این تالاب شاهد بیشترین جوجه آوری پرندگان در بین تالاب های آذربایجان غربی بود.

در تالاب آق قلعه نقده انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی شامل انواع مرغابی، چنگر، عقاب تالابی، خوتکا و پرستوی دریایی نیز جوجه آوری می کند.

در شهرستان نقده هفت تالاب فصلی و دائمی وجود دارد که سالانه بیش از 10 هزار قطعه انواع پرندگان مهاجر و بومی در آن زندگی می کنند که از این تعداد، تالاب های درگه سنگی، حسنلو و یادگارلو جزو تالاب های بین المللی هستند.

شرایط مناسب تالاب های این شهرستان در سالجاری باعث حضور هزاران قطعه انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی مهاجر و بومی شده است که برای نخستین بار در میان آنها صدها قطعه پرنده کمیاب و نادر از جمله اردک سرسفید و اردک مرمری نیز دیده شده است.

شهرستان نقده در جنوب آذربایجان غربی واقع است.


منبع:ایرنا