پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): اوایل ماه جاری یکی از روستائیان حاشیه پارک ملی پابند طی تماس با مسئولان محیط زیست از تلف شدن یکی از گاوهای خود توسط پلنگ خبر داد.

به دنبال این گزارش نیروهای یگان محیط زیست پارک ملی بابند به همراه آقای «محمدرضا آقاملایی» دامدار زیاندیده عازم جنگل شده و لاشه گاو اهلی را مشاهده نمودند.

………………………………….تصویر: لاشه گاو اهلی که توسط پلنگ شکار شده بود
محیط بانان و کارشناسان برای بررسی هرچه بیشتر، با احتمال بازگشت جانور مهاجم بر روی لاشه شکار، اقدام به تعبیه دوربین تله ای در مقابل لاشه گاو نمودند.

………………………………….تصویر: لاشه گاو اهلی که توسط پلنگ شکار شده بود
مامورین چند روز بعد به محل قرار گرفتن لاشه گاو مراجعه کرده و حافظه دوربین را جهت بازبینی تصاویر ثبت شده تخلیه نمودند.
تصاویر ثبت شده توسط دوربین، یک پلنگ بزرگ جثه را نشان می داد که بر روی لاشه گاو اهلی حاضر شده و به تغذیه از آن می پردازد.

….تصاویر ثبت شده توسط دوربین تله ای پس از آنکه پلنگ بر سر لاشه حاضر شده و به تغذیه از آن می پردازد
رییس پارک ملی پابند در این باره گفت: این دومین بار از ابتدای سال جاری است که پلنگ به گاوهای این روستایی حمله کرده و تاکنون دو گاو آقای «محمدرضا آقاملایی» در حمله پلنگ از بین رفته اند.

مهندس علی کلانه اظهار داشت: از دست دادن دو گاو در زمانی کمتر از سه ماه تقریبا معادل نیمی از سرمایه این مرد روستایی است، با این وجود آقای آقاملایی هرگز به دنبال انتقام از پلنگ نبوده و هر بار فقط نیروهای محیط زیست را در جریان قرار داده است.
این دامدار از اهالی بومی منطقه است و سالیان طولانی پیش از اعلام منطقه بعنوان پارک ملی در این مکان زندگی میکرده و به کشاورزی و دامداری مشغول است.

محیط بان نمونه کشور در سال گذشته اظهار داشت: از بین بردن پلنگ برای این افراد بسیار راحت است چراکه با اطمینان از حضور مجدد پلنگ بر روی لاشه شکار با ریختن سم بر روی لاشه گاو می تواند پلنگ را مسموم کرده و پلنگ نیز کیلومترها دورتر تلف خواهد شد.
این مرد روستایی نه تنها به پلنگی که سرمایه وی را از بین برده آسیب نمی زند بلکه بهترین همیار محیط زیست منطقه به شمار می رود. وی در صورت ورود شکارچیان متخلف به جنگل موضوع را به مامورین گزارش می دهد و در جریان آتش سوزی اخیر در پارک ملی پابند یکی از معدود افراد محلی بود که به همراه محیط بانان برای خاموش نمودن آتش عازم ارتفاعات شده بود.

محمدرضا آقاملایی دامدار زیاندیده در مصاحبه کوتاه تلفنی به خبرنگار دیده بان گفت: امسال تا این لحظه دو گاو و در سال های قبل نیز چند گاو دیگر من بر اثر حمله پلنگ تلف شده اند.
من هرگز به آسیب رساندن به پلنگ فکر نمی کنم. اینها (پلنگ و سایر جانوران وحشی) زیبایی جنگل ما هستند و ما دوست داریم بچه های ما هم این جانوران زیبا را در جنگل ببینند نه اینکه فقط بشوند که روزی اینجا پلنگ زندگی می کرده. جنگل ما بدون این جانوران زنده نیست و زیبایی ندارد.

محمدرضا آقاملایی دامدار زیاندیده و همیار محیط زیست در کنار علی کلانه رییس و یکی از محیط بانان پارک ملی پابند
رییس پارک ملی پابند گفت: در این زمینه صورتجلسه مربوطه تنظیم و جهت پرداخت خسارت به سازمان حفاظت محیط زیست ارسال شده است.
کلانه اظهار داشت: امیدواریم روند جبران خسارت دامدارانی که از بابت حمله جانوران وحشی به خصوص گونه های ارزشمندی چون پلنگ به دامهایشان دچار زیان شده اند، تسهیل شده و این مبالغ هرچه سریعتر به دامداران زیاندیده پرداخت گردد.
منبع خبر :پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew)