تقریبا هر راهنمای نگه داری از میگوی سرخ کریستالی که در اینترنت پیدا کردم را خوانده بودم. بعضی از آنها با توصیه جانبدارانه به استفاده از محصولات یک برند تجاری خاص نگه داری از میگو را کاری آسان نشان می دادند! ولی چرا مردم گوشه و کنار دنیا از سختی این کار شکایت می کنند. چون واقعا سخت است! در اینجا مواردی را میگویم که اکثر راهنمایی ها نهایتا به طور خلاصه آنها را گفته بودند.


کیت های اندازه گیری (GH/KH, TDS, PH)
مهم ترین کیت مورد نیاز GH/KH است. میدانم که مقدار GH را میتوان از روی مقدار TDSحدس زد. ولی وقتی صحبت از میگوی سرخ کریستالی است حدس زدن ممنوع است. همچنین اول GH را تنظیم کنید.دامنه TDS مناسب برای این نوع میگو(90 تا 150 حتی 200) بیشتر از دامنه GH آن یعنی 4 تا 6 است. ولی با نگه داشتن TDS روی 120 نمیتوان از پوست اندازی درست میگو مطمئن شد. باید آب RO را طوری تنظیم کنید که GHی بین 4 تا 6 داشته باشد نه روی یک TDS خاص. در این صورت مقدار TDSحاصل چیزی است که برای همیشه باید در نظر داشته باشید. KH نیز نقشی مهم در پایدار نگه داشتن پارامتر های آب به خصوص PH دارد. بنا بر توصیه های منابع اینترنتی صفر بودن KH مشکل ساز نیست ولی در واقع اینطور نیست. صفر بودن KH یعنی مستعد بودن آب برای تغییرات ناگهانی در PH. بهتر است KH بین یک تا دو باشد. PH مناسب هم کمتر از 7 است ولی کمی بیشتر از 7 هم قابل قبول است.البته به شرطی که پایدار باشد.


PH آب RO
بهتر است که از آب RO استفاده کنید.در صورتی که آب را میخرید به PH نوشته شده روی بطری اطمینان نکنید. این مقدار کمتر از 7 هست ولی اگر برای یکی دو ساعت آب را در یک مکان باز بگذارید مقدار PH به 7 نزدیک تر میشود یا حتی از 7 بیشترمیشود. هرگز PH را اندازه گیری نکنید مگر اینکه بسته به حجم آب از 2 تا 24 ساعت از نگه داری آب گذشته باشد.


خاک بستر
بستر باید به گونه ای باشد که PH آب را به کمتر از 7 برساند. البته اگر آب KH خیلی زیادی داشته باشد خاک بستر نمیتواند کمک کند. آمازونیا II مقدار PH را تا 6.5 آفریکانا تا 6 و مالایا PH را تا 5.5 کم میکنند.البته توجه کنید که باید بستر یک لایه ضخیم حداقل 4 سانتی متری باشد تا بتواند PH را تنظیم کند.


دما
حتی فکر نگه داری میگوهاتان در دمایی بیشتر از 26 درجه نکنید.در این صورت چندان موفق نخواهید شد.دمای ایده آل بین 21 و 23 درجه است. با این وجود پایدار نگه داشتن دما بهتر از دمای کم با نوسانات زیاد است.مثلا ثابت نگه داشتن دما روی 25 درجه بهتر از این است که سعی کنید دما روی 22 درجه باشد ولی درعمل بین 21 و26 درجه نوسان کند.


تغییرات آب
وقتی صحبت از میگوی سرخ کریستالی است منظور از تغییرات آب که قابل تحمل باشند چیست؟ هیچ تغییری! اگر یک چیز باشد که میگو هاتان از آن بیزارند آن تغییر پارامترهای آب است. اگر آمونیاک نیتریت و نیترات در محدوده مجاز هستند اصراری به تعویض آب نداشته باشید.در صورت داشتن فیلتراسیون خوب 6 تا 8 هفته میتوان آب را تعویض نکرد. قبل از اضافه کردن میگو به آکواریوم حداقل یک هفته از آبگیری تانک باید گذشته باشد.این یعنی بین 80 تا 90 درصد تغییرات آب قبل از اورود میگوها اتفاق افتاده..پارامترهای آب را چک کنید و مطمئن شوید پایدارند.مقادیر مناسب باید این طور باشند.
امونیاک و نیتریت 0
نیترات 0 تا 5
PH: 6-7.4
GH: 4-6
KH: 1-2
TDS: 90-150

تانک گیاهی نه
برقرای توازن میان نیازهای یک تانک گیاهی مناسب و میگوها غیر ممکن است. از این دو یکی را انتخاب کنید.البته بهتر است از گیاهانی که سطح نگه داری آسان دارند در کنار میگو ها استفاده کنید مانند خزه ها و سرخس ها. مشکل دیگری که تانک گیاهی دارد CO2 است.میگوی سرخ کریستالی آب غنی از اکسیژن را ترجیح میدهد.


دکور
به جز سنگ های معدنی که مخصوص میگو ها هستند ترجیح میدهم از هیچ نوع سنگی در تانک میگوها استفاده نکنم. سنگ میتواند باعث ناپایداری GH و نوسانات PH شود.استفاده از چوب مشکل ساز نیست و حتی وجودش بهتر از نبودش است.
بهتر است یک تانک اختصاصی برای میگوهایتان در نظر بگیرید.کف آنرا لایه ای ضخیم از خاک بستر بریزید و گیاهانی مانند خزه ها و سرخس ها که نگه داری آسانی دارند را به چوب ببندید.


باز هم تغییر
همانطور که گفتم میگو سرخ کریستالی از تغییر بیزار است.دستتان را درون آب نبرید و برای کارهایی که با دست انجام میدهید از موچین استفاده کنید.


و در آخر دو تا از میگوهایم که در طی این مدت از دست دادم.
منبع:Crystal Red Shrimp (CRS) - Do's and Dont's

دوستانی که تجربه نگه داری از این میگو رو دارن لطفا نظراتشونو راجع به این متن بگن.چه تجربیاتی داشتین که با این متن در تناقضه؟