۲۵ تیر ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): نیروهای یگان محیط زیست پارک ملی لار در طی هفته گذشته حین گشت و پایش رودخانه ها و دریاچه سد لار ۶ گروه صیاد غیرمجاز را بازداشت نمودند.
رییس پارک ملی لار در این باره گفت: در این زمینه از متخلفان تعداد ۳۴ عدد ماهی قزل آلای خال قرمز، ۶ رشته تور پرتابی و تعداد ۲ عدد چوب ماهیگیری کشف و ضبط گردید.
رضا کرمی اظهار داشت: کلیه متهمان پس از تشکیل پرونده جهت رسیدگی به جرم صید غیرمجاز گونه جانوری حمایت شده به مراجع قضایی معرفی شدند.رییس پارک ملی لار در این باره گفت: همچنین تورهای کشف شده توسط محیط بانان سوزانده شد تا مجدد قابل استفاده نباشد.

تورهای کشف شده اکثر بلافاصله دقایقی پس از پهن شدن، کشف و جمع آوری شده است، در غیر این صورت در صروت حضور حتی ۲۴ ساعت درون آب،صدها ماهی ارزشمند قزل آلای خال قرمز و سایر آبزیان در این تورها گرفتار شده و از بین می رفتند.
رضا کرمی اظهار داشت: تاکنون هیچ گونه دستورالعملی در خصوص صدور پروانه صید ماهی در پارک ملی لار به این اداره ابلاغ نشده است، بنابراین با متخلفان برابر مقررات برخورد قاطع خواهد شد.

به گزارش دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران، ماهی قزل آلای خال قرمز از گونه های حمایت شده کشور محسوب می شود و در فهرست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت IUCN در طبقه در آستانه انقراض (EN) قرار دارد.
پارک ملی لار به عنوان یکی از معدود زیستگاه ها و در واقع مهمترین زیستگاه این گونه ارزشمند در ایران به شمار می رود و این حیث از اهمیت زیادی برخوردار است.

ماهی قزل‌آلای خال قرمز، ۲ فرم ساکن و مهاجر دارد که فرم مهاجر این ماهی پیش از این به جای دریاچه لار به دریای خزر مهاجرت می‌کرده است اما در حال حاضر با توجه به ایجاد سد، به دریاچه لار می‌رود.
برخی از بچه ماهی‌های به دنیا آمده ساکن رودخانه می‌شوند و برخی دیگر مهاجرت می‌کنند. دو عامل درونی و بیرونی در این زمینه موثر است که عامل درونی مربوط به خصوصیات متابولیسم و عامل بیرونی مرتبط با شرایط محیطی رودخانه است.

از خصوصیات قزل‌آلا‌های خال قرمز در پارک ملی لار، وجود جمعیت ساکن در رودخانه و جمعیت مهاجر از دریا به رودخانه است. از دیگر ویژگی‌های این گونه عدم هرگونه تکثیر مصنوعی در رودخانه ها و دریاچه سد لار می باشد.
یکی از مشکلات بزرگ قزل‌آلاهای خال قرمز در دنیا، تکثیر مصنوعی این ماهی و رها کردن آن در رودخانه‌های مختلف است. این کار باعث کاهش تنوع ژنتیک قزل‌آلای خال قرمز می‌شود و خوشبختانه در لار تاکنون چنین اتفاقی رخ نداده است.
پارک ملی لار
از سال ۱۳۵۵ به عنوان پارک ملی لار حفاظت می‌شود. رودخانه های این منطقه شامل رودخانه‌های الرم،‌ آب سفید، خشک رود و رودخانه اصلی لار می‌ باشد که علاوه بر زیست ماهی قزل آلای خال قرمز به لحاظ تامین آب شرب و تاثیر بر رویی سلامت آب شرب شهر تهران فوق العاده حائز اهمیت است.


منبع:پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew)