رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان اسدآباد از انقراض کمیاب‌ترین پرنده کشور در زیستگاه دشت اسدآباد خبر داد.

رامین رمضانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه همدان، این پرنده که "میش‌مرغ" نام دارد در کشور ایران تنها در منطقه بوکان آذربایجان و دشت اسدآباد زیست می‌کند که متاسفانه از سال 81 تاکنون هیچ‌گونه موردی از این پرنده کمیاب در دشت اسدآباد مشاهده نشده است.

رمضانی با اشاره به اینکه احتمالا تنها کمتر از 30 قطعه میش‌مرغ نیز در بوکان آذربایجان وجود دارد، خاطرنشان کرد: در کشورهای دیگر با توجه به کمیاب بودن این پرنده نسبت به احیاء آن اقدام شده و نسل میش‌مرغ در دیگر کشورها از وضعیت بهتری برخوردار است.

وی وجود شهرک صنعتی در نزدیکی دشت اسدآباد، توسعه کشاورزی و صنعتی، ورود عشایر به دشت و زیستگاه میش‌مرغ، تردد مختلف افراد در دشت، خشکسالی و کمبود بارندگی را از مهم‌ترین دلایل کوچ و انقراض این پرنده کمیاب عنوان و خاطرنشان کرد: تاکنون افراد ساکن در نزدیکی دشت اسدآباد نیز هیچ‌گونه موردی از مشاهده میش‌مرغ را به محیط‌زیست گزارش نداده‌اند.

وی تصریح کرد: پرنده میش‌مرغ وحشی به صورت آزاد در دشت اسدآباد زندگی می‌کرد، اصلی‌ترین علت انقراض این گونه خشکسالی است، سایر موجوادت نیز تحت تاثیر خشکسالی قرار گرفته و گاهی مجبور به ترک منطقه می‌شوند و برخی در خطر انقراض قرار می‌گیرند.

رمضانی با اشاره به دعوت از کارشناسان کشوری و یک تیم مستندساز برای بررسی زیستگاه میش‌مرغ در دشت اسدآباد اظهار کرد: در صورت مشاهده هر گونه موردی از میش‌مرغ برای احیاء مجدد این پرنده در دشت اسدآباد اقدام خواهد شد.

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان اسدآباد یادآور شد: با بررسی‌های انجام شده تیم مستندساز و کارشناسان در حال حاضر به این نتیجه رسیده‌ایم که دشت اسدآباد به عنوان زیستگاه این پرنده قابلیت گذشته را دارا نبوده و قابل بازسازی نیز نیست.

وی خاطرنشان کرد: مقرر شده تا مجددا در فصل کوچ میش‌مرغ در آبان‌ماه بررسی‌های دقیق‌تری نسبت به این پرنده کمیاب در داخل استان و دشت اسدآباد توسط این کارشناسان کشوری و تیم مستندساز انجام شود.

وی در ادامه از دستگیری دو شکارچی در منطقه شکار ممنوع الوند خبر داد و گفت: این دو شکارچی به همراه سلاح‌های خود به مراجع قضائی تحویل داده شدند.


منبع:ایسنا