فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان فروش نور حرفه ای آکواریوم

تشکر تشکر:  2
لایک لایک:  3
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1
 1. #1
  مدیر انجمن حیات وحش و محیط زیست

  تخصص
  بزودی یه خوبش میاد !
  محل سکونت
  همدان
  جنسیت کاربر
  مرد
  نوع حیوان خانگی
  در راه است !
  تاریخ عضویت
  Aug 2013
  شماره عضویت
  14215
  میانگین پست در روز
  0.40
  تعداد ارسال ها
  629

  منطقه حفاظت شده لیسار

  ۱۶ شهریور ۱۳۹۱
  مشخصات و شرایط جغرافیایی:
  دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: منطقه حفاظت شده لیسار با وسعت ۳۱۱۴۲ هکتار از تاریخ ۱۳۵۶/۶/۱۲ طی مصوبه شماره ۸۰ شورای عالی محیط زیست مورد حفاظت قرار گرفته است. این منطقه در شمال شهرستان تالش قرار گرفته و سیمایی متشکل از ساحل، اراضی جلگه ای و کوهستانی دارد.

  حدود منطقه:
  شمالا: از قریه شیلی (نئور – نائور) بطرف شرق در امتداد جاده مالرو (پس از گذشتن از میدان کوچک و میدان بزرگ) – قرق – چای – کمری – موسا چول ( معدن مس ) چوبند – لیلکه تا زنگوله و سپس از حد شمالی رودخانه خطبه سرا بطرف شرق پس از گذشتن از سلرزان – یووا بتن بوئینه کلات و از کلات در امتداد یال جنوبی رودخانه خطبه سرا پس از گذشتن از کشاور سوست – لی لکی چمل – آیرا بوجاق تا اتصال این یال با رودخانه لیسار و سپس در امتداد یال سیلاه جعفر – سیل ونه - نوسندان – داوان(باغ پیشوائی) منتهی به جاده آسفالته هشپر – آستارا در قریه قلعه بین و از آریه قلعه بین در امتداد جاده جیپ رو قلعه بین به ساحل تاباغ درختی (ایستگاه لوله گاز) و سپس از حد غربی باغات و زراعات اشخاص تا مصب رودخانه سیدلر.
  شرقا: از مصب رودخانه سیدلر از شمال به جنوب در امتداد بحر خزر پس از گذشتن از مصب رودخانه هاس امیر بیگلو و قلعه بین و سیاهوئی مشهور به قوزک تا انتهای اراضی جنگلی آقا عمارت (حد ساحلی منطقه حدود ۶ کیلومتر می باشد).
  جنوبا: از ابتدای اراضی جنگلی آقا عمارت بطرف غرب در امتداد اراضی جنگلی مسکو – کرد محله منتهی به جاده آسفالته هشپر – آستارا (حد فاصل اراضی زراعتی با اراضی جنگلی ) و از جاده هشپر بطرف غرب پس از گذشتن از دیزگاه محله – شفقت محله پی سرا – ترک محله و حد جنوبی استخر جوکندان – در امتداد جاده مالرو ییلاقی جوکندان واقع در یال جوکندان به بسک و همازیا دو راهی – نارنجا چول – لجن گودندی – رازدوی مانه بیجار – رودخانه کلی – کلا – چیلا کاکوری – رشکجی( بلندترین یال جنگلی ) دشتی تنگستر برون پائین – تنگسر برون بالا – سینازیا – اسپوساتی – کلاسر ( اراضی غیر جنگلی ) – سقا چال – سوباتان – ییلاق بسک ده سر منتهی به قله کوه باغ داکل.
  غربا: از قله کوه باغ داکل به طرف شمال غربی در امتداد خط الراس این کوه پس از گذشتن از کاروانسرا و قطع جاده داش بلاغ در خط الراس کوه چوپان پری الی قله کوه چوپان پری و آنگاه در امتداد خط الراس کوه فوق تا تلاقی آن با جاده مالرل داش بلاغ – جیم لو و جاده جیپ رو داش باغ و سپس در امتداد جاده جیپ رو داش بلاغ به طرف شمال تا سه راهی عباس آباد – نئور – داش بلاغ – در خط الراس کوه آق دولن و در امتداد همین خط الراس تا قله کوه آق دولن و از این قله به طرف شمال شرقی در امتداد و خط الراس منتهی به قریه شیلی ( نائور – نئور)
  سیمای طبیعی منطقه که شامل جنگل های کوهستانی است قادر است گونه های فراوانی را حمایت کند که البته تخریب اراضی جنگلی و کاهش سطح این جنگل ها می تواند بر روند کاهش این گونه ها تأثیر داشته باشد۰ همانگونه که در مورد سیاهگوش موجود در لیسار شاهد بوده ایم این فرآیند در مورد پستانداران به سبب وسعت نیچ اکولوژیک و قرارگیری آنان در رأس هرم غذایی تأثیرات انشعابی نهاده سایر زیستمندان را متأثر می سازد. مثلاً یکی از اثرات کاهش گوشتخواران افزایش جمعیت جوندگان منطقه است.
  پوشش گیاهی:
  از گونه های شاخص گیاهی منطقه می توان به شیردار، راش، ممرز، پلت، افرا، لرگ، توسکا، شب خسب، صنوبر و … درختچه های انار وحشی، گوجه جنگلی و تمشک، لیلکی و گونه های علفی همیشک، شبدر، گزنه، نی، لویی و … اشاره کرد. جنگل های منطقه از نوع جنگل های پهن برگ هیرکانی می باشد.
  گونه های شاخص جانوری:
  منطقه طیف وسیعی از جانوران شامل پستاندارنی چون مرال، شوکا، خرس، پلنگ، گربه وحشی، سیاهگوش، کل و بز، قوچ و میش، گرگ، روباه و پرندگانی چون کبک، کبک دری، انواع شکاریان و … را در خود جای مس دهند.
  تعارضات و تهدیدات مهم منطقه:
  واگذاری زمین از طریق هیات واگذاری در دهه ۶۰ و عدم مدیریت صحیح در این دهه
  وجود مستثنیات اشخاص و جوامع محلی و روستاهای داخل منطقه
  دریاچه نئور:
  این دریاچه جزئی از منطقه حفاظت شده لیسار می باشد. قسمت عمده منطقه حفاظت شده لیسار در استان گیلان واقع شده ولی محدوده دریاچه نئور به لحاظ تقسیمات کشوری در استان اردبیل قرار دارد. این دریاچه از سال ۱۳۴۸ تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفته است و بزرگترین دریاچه آب شیرین دائمی استان اردبیل با مساحت ۴۲۰ هکتار می باشد که با زیبایی خاص و تنوع زیستی بالا، در میانه کوههای تالش در ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریای آزاد قرار دارد.
  دریاچه نئور در ۴۸ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان اردبیل واقع شده است و دارای آب و هوای سرد می باشد. لذا با توجه به آب و هوای مساعد در فصل تابستان و به لحاظ پرورش ماهی قزل آلا در آن، جمع کثیری از گردشگران طبیعت دوست سراسر کشور جهت صید ورزشی و استفاده از آب و هوای مطبوع به این منطقه عازم می شوند.
  خصوصیات اکولوژیک دریاچه نئور:
  به دلیل دارا بودن ویژگی های خاص طبیعی و منحصربفرد، این دریاچه یکی از مراکز مهم تحقیقات سازمان حفاظت محیط زیست در امور آبزیان به حساب می آید. آب شیرین دریاچه از چشمه های متعدد و پر آب اطراف و از نزولات جوی و ذوب یخ و برف کوههای اطراف تامین می گردد.
  با توجه به شرایط اقلیمی منطقه، دریاچه نئور دارای زمستان های نسبتا طولانی میباشد بطوری که سطح دریاچه ۵ الی ۶ ماه از سال یخ بسته و گاهی ضخامت یخ به حدود ۸۰ سانتی متر می رسد. عمق متوسط دریاچه ۳ متر و حداکثر عمق آن ۶ متر است. آب دریاچه از طریق رودخانه هیر، با رودخانه قره سو ارتباط دارد. حداکثر دمای منطقه ۲۵ درجه بوده و دمای متوسط در زمستان ۲۰- درجه می باشد. از موجودات دریاچه می توان از زالو، صدف های دوکفه ای، نرمتنان و از سخت پوستان نام برد که بیشترین جمعیت ماکروسکوپیک موجود در دریاچه را نوعی سخت پوست بنام گاماروس با نام علمی Gamarus fasiaticus تشکیل می دهد. ذخایر فراوان گاماروس فضای مناسبی را برای پرورش ماهی قزل آلا فراهم نموده است.
  دریاچه نئور بدلیل قرار گرفتن در مسیر مهاجرت و دارا بودن مواد غذایی فراوان، محیط امن و استراحتگاه مناسبی را برای پرندگان مهاجر ایجاد کرده و سالانه پذیرای تعداد زیادی از این پرندگان می باشد.
  تنها پستاندار آبزی دریاچه سمور آبی (شنگ) است. در ارتفاعات و کوههای اطراف دریاچه نیز تنوع زیستی نسبتا بالایی از حیات وحش وجود دارد.
  وجود شرایط اقلیمی مناسب و فراوانی منابع آب زیرزمینی، فون و فلوری غنی را به حوضه دریاچه نئور بخشیده است. در این حوضه ۷۰ گونه گیاهی شناسایی شده است که استفاده دارویی، خوراکی و صنعتی دارند و ۹۰ گونه بومی و مهاجر شامل ۷ گونه از آبزیان، ۲ گونه دوزیست، ۱۰ گونه خزنده، ۲۳ گونه پستاندار و ۴۸ گونه پرنده، گونه های جانوری این ناحیه را تشکیل می دهد. در حوزه آبریز دریاچه نئور مجموعه ای از گیاهان استپی و کشتزارهای گندم، جو، عدس، نخود و … وجود دارد.
  گونه گیاهی غالب در داخل دریاچه نئور را بارهنگ آبی تشکیل می دهد. این دریاچه از سوی سازمان بین المللی حیات پرندگان به عنوان زیستگاه مهم جهت مهاجرت پرندگان معرفی گردیده است. دریاچه نئور بواسطه دارا بودن ذخایر فراوان گاماروس، مکان مناسبی جهت پرورش ماهی قزل آلای رنگین کمان می باشد.
  حیات وحش حوزه آبریز دریاچه نئور:
  از نظر مورفولوژی منطقه دارای دو سیمای خشکی (کوهستانی) و آبی (دریاچه) می باشد و طبیعی است که منابع حیاتی منطقه نیز بر حسب سیمای فیزیکی موجود در دو بخش موجودات خشکی زی و آبزی طبقه بندی می شوند و مرز طبیعی کرانه دریاچه محدوده زیست آنها را جدا می کند.
  آبزیان دریاچه: پلانکتون های رده Copepodea، دو گونه صدف رده Gastropoda ، گونه هایی از شیرونومید (Chironomid)، صدف دو کفه ای (Clams)، زالو، دو گونه سنجاقک Predeceous diringbeetl و Damsefly nymph، گونه سخت پوستان آب شیرین بنام Gammarus fasciatus و ماهی قزل آلای رنگین کمان.
  دوزیستان: قورباغه مردابی راه راه Poma cameran و قورباغه مردابی Rana ridibunda
  خزندگان: سوسمار از خانواده SP Agamidae، گرزه مار (افعی)، مار آتشی، مار چلیپر، لاک پشت مهمیزدار، مار زنگی، مار آبی.
  پستانداران: خرس قهوه ای، گرگ، روباه، شنگ، خرگوش، سمور سنگی، سیاه گوش، راسو، حفار اروپایی، خارپشت اروپائی، جرد ایرانی، ول معمولی، موش صحرائی، حشره خوار دندان سفید، خفاش سبیل دار، خفاش بال بلند و خفاش نعل اسبی کوچک
  تصاویر منطقه حفاظت شده لیسار:

  منبع مطلب: دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران
  ویرایش توسط پارسا حق نظری : 15th July 2015 در ساعت 05:18 PM

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. ازدواج «دلبر» و «کوشکی» ‌در پردیسان
  توسط RAMIN در انجمن اخبار حیات وحش
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 25th February 2015, 07:12 PM
 2. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 29th January 2014, 02:48 PM
 3. معرفی سگ های خانگی آیسان
  توسط آیسان در انجمن معرفی سگهای خانگی اعضا
  پاسخ: 21
  آخرين نوشته: 26th August 2011, 05:11 PM
 4. سرقت یک «گربه پالاس» از پارک پردیسان تهران!
  توسط hsoonheb در انجمن حیوانات در حال انقراض ایران
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 4th August 2011, 01:05 AM
 5. نیاز به کمک فوری برای خرس ماده پارک پردیسان
  توسط mas0ud در انجمن حمایت از حقوق حیوانات
  پاسخ: 13
  آخرين نوشته: 1st February 2011, 01:11 PM

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ