زنجان - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت: یک بهله عقاب طلایی توسط دوستدار طبیعت و حیات وحش، تحویل این اداره کل شد.

قربانعلی محمدپور روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این عقاب طلایی که از ناحیه بال و کتف آسیب دیده بود و دیگر قادر به پرواز نبود از سوی این فرد به محلی امن منتقل و پس از چند ساعت تحویل محیط بانان این اداره کل شد.

وی به وضعیت جسمی و ظاهری این پرنده اشاره و اظهار کرد: این عقاب طلایی زخمی، مریض احوال و کرک و پر ریخته توسط این فرد و همراهان در رودخانه نزدیک روستای همایون واقع در جوار دشت سهرین منطقه حفاظت شده سرخ آباد زنجان یافت شده بود.

محمدپور افزود: هم اکنون این عقاب طلایی نجات یافته از چنگال مرگ در سایت مخصوص نگهداری حیوانات آسیب دیده که در دشت آهوان سهرین زنجان ایجاد شده زیر نظر محیط بانان حفاظت و نگهداری می شود.

وی تصریح کرد: این پرنده شکاری پس از تیمار و بهبود کامل و پیدا کردن شرایط لازم و مناسب و داشتن قدرت پرواز در دامان طبیعت رهاسازی خواهد شد تا به جمع همنوعان خود بازگردد.

یابنده عقاب طلایی نیز گفت: مشاهده یک بهله عقاب طلایی بر بلندای تخته سنگ، انگیزه من و تنی چند از همراهان را برای تهیه عکس یادگاری برانگیخت و به همین دلیل و برای تصویر خوب و شفاف تر باشد به سلطان آسمان نزدیک و نزدیکتر شدیم.

ابراهیم حیدری افزود: از آنجا که این عقاب طلایی همچنان بدون ترس و واهمه در برابرمان ایستاده و هیچ تکانی نیز به خود نمی داد یکه خوردیم و کنجکاوی موجب شد تا فاصله را کمتر و کمتر کنیم.

وی اظهار کرد: وقتی به چند قدمی این عقاب رسیدیم بال چپش را افتاده دیدم و حدس زدم که زخمی شده و قدرت پرواز ندارد وگرنه هیچوقت یک پرنده وحشی تا این حد اجازه نزدیک شدن بیش از حد انسان ها به خود را نمی دهد.

حیدری یادآور شد: وقتی این پرنده را در آن آفتاب گرم و سوزان حاکم بر صحرا اسیر خود کردیم بر حسب غریزه ذاتی و انسانی آب برایش آوردیم و عقاب طلایی نیز از باب تشنگی و از بیم مرگ بی درنگ سرش را به درون ظرف پر آب برد تا سیراب شود.

وی افزود: از آنجاکه گوشت برای تغذیه این عقاب گرسنه در اختیار نبود به ناچار خرده نانی برایش آوردیم و سلطان آسمان نیز با آن همه ابهت و قدرت از فرط گرسنگی و عجز به این سفره خالی از گوشت راضی شد.

این دوستدار طبیعت و حیات وحش گفت: چون حفاظت و نگهداری از این پرنده میسر نبود و رهایی او در این حال و احوال به دور از انسانیت بود بنابراین از طریق 118شماره تماس اداره کل حفاظت محیط زیست زنجان را دریافت و از محیط بانان یاری خواستم.

منطقه حفاظت شده سرخ آباد با مساحت 122 هزار و 618 هکتار و دامنه ارتفاعی 500 تا دو هزارو 900 متر، بارندگی و دمای متوسط سالیانه به ترتیب 500 میلی متر و 11 درجه سانتیگراد این منطقه را دارای اقلیم های نیمه خشک مدیترانه ای معتدل کرده از سال 75 تحت حفاظت محیط زیست زنجان قرار گرفته است.

دشت سهرین منطقه حفاظت شده سرخ آباد زیستگاه با ارزش آهو محسوب می شود و قریب یک هزار و 400 راس آهو که تنها بازماندگان آهوان شمالغرب می باشد در این دشت زیست می کنند که آمارها حکایت از کاهش جمعیت این آهوان دارد و محیط زیست برای حفظ و حراست از آنها تلاش وافر دارد.

پوشش گیاهی منطقه شامل ارس، گردو، سیاه تلو، زالزالک، انار وحشی، داغداغان، زرشک، زیتون، گون، آویشن، درمنه، کلاه میرحسن، چوبک، لاله، مرزه و ثعلب از جمله گونه های گیاهی منطقه هستند.

آهو، پلنگ، پازن، گراز، خرس قهوه ای، سمورسنگی، سنجاب زمینی، رودک، کبک دری، هوبره، عقاب، شاهین، دال، غاز خاکستری، خوتکا، لک لک سفید، باکلان، افعی البرزی، افعی شاخدار ایرانی، افعی زنجانی و ماهیانی نظیر کپور، سیم و اسبله از جمله جانورانی هستند که در این منطقه زیست می کنند.

به گزارش ایرنا، عقاب طلایی در تمام مناطق استان زنجان یافت می شود و معمولا نیز آشیانه خود را در ارتفاعات که دارای صخره های بلند و دور از دسترس هستند می سازد.منبع:ایرنا