۲۰ تیر ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): روز پنجشنبه ۹۴/۴/۱۸ به دنبال دریافت گزارشی مبنی بر ورود شکارچیان غیرمجاز به ارتفاعات منطقه آزاد حمیران در بندرلنگه، نیروهای یگان محیط زیست این شهرستان عازم منطقه مذکور شدند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست بندرلنگه در این باره گفت: محیط بانان روزه دار در گرمای طاقات فرسای جنوب پس از مدتی گشت زنی و دوربین کشی یک دسته قوچ و میش وحشی را مشاهده نمودند.
سامان قاسمی اظهار داشت: جمعیت حیات وحش در ارتفاعات حمیران بسیار محدود بوده و تمام قوچ میش های وحشی در این منطقه محدود به همین یک گله می باشند. بنابراین محیط بان حدس زدند که متخلفین باید در مکانی در همان اطراف در کمین قوچ و میش ها باشند.…………
اسلحه ، مهمات و ادوات شکار کشف شده از شکارچیان متخلف در ازتفاعات شهرستان بندرلنگه

سامان قاسمی گفت: مامورین مجددا به دوربین کشی پرداخته و دو شکارچی متخلف را درحالیکه در نقطه ای کمین کرده و مترصد فرصت مناسبی برای شلیک به سمت قوچ و میش ها بودند، مشاهده نمودند.
محیط بانان با ریزش مقداری سنگ از کوه موجب رم کردن گله قوچ و میش ها شدند اما متخلفین متوجه نشدند که ریزش سنگ ها توسط محیط بانان انجام شده است.
با رم کردن گله، شکارچیان نیز تصمیم به جابجایی گرفته و به حرکت درآمدند تا مجددا در تیررس حیوانات قرار بگیرند.
شکارچیان متخلف درست در همان مسیری به راه افتند که مامورین در کمین نشسته بودند و مستقیما به سمت محیط بانان حرکت کردند.

پس از نزدیک شدن شکارچیان به محل کمین محیط بانان، مامورین فرمان ایست صادر کردند اما متخلفین بدون توجه به ایست مامورین پا به فرار گذاشتند.
محیط بانان نیز به تعقیب آنها پرداخته و پس از مدتی تعقیب و گریز هر دو نفر را بازداشت نمودند.

شکارچیان متخلف دستگیر شده در به جرم شروع به شکار جانوران وحشی در ارتفاعات شهرستان بندر لنگه


در بازرسی از متهمین یک قبضه اسلحه گلوله زنی کالیبر ۲۴۳ دوربین دار ، یک دوربین چشمی، دو چاقو، تعدادی فشنگ گلوله زنی و سایر ادوات صید و شکار کشف و ضبط گردید.
متهمین دستگیر شده با استناد به ماده ۱۵ قانون شکار و صید به جرم شروع به شکار جانوران وحشی به مراجع قضایی معرفی شدند.
همچنین بر اساس ماده ۱۴ قانون مذکور اسلحه و ادوات شکار متهمین تا اتمام رسیدگی به پرونده و تعیین تکلیف از سوی دادگاه، توقیف و در اختیار اداره محیط زیست می باشد.

منبع:پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew)