۱۷ تیر ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): اوایل ماه جاری یکی از همیاران محیط زیست آذربایجان شرقی طی تماس با اداره محیط زیست شهرستان میانه از شکار غیرمجاز یک خرس قهوه ای در ارتفاعات منطقه حفاظت شده بزقوش توسط یکی از عشایر خبر داد.
رئیس اداره محیط زیست شهرستان میانه در این باره گفت: به دنبال دریافت این گزارش عازم محدوده ای شدیم که گزارش شده بود خرس در آنجا شکار شده است.
محمدرضا فقهی فرهمند اظهار داشت: پس از جستجوی طولانی در روز یازدهم تیرماه لاشه خرس قهوه ای را که در انتهای یک دره رها شده بود درحالیکه پیدا کردیم که پوست خرس بصورت کامل و به طرز ماهرانه ای کنده شده بود.
.
تصویر: لاشه خرس قهوه ای که توسط متخلفین در ارتفاعات منطقه حفاظت شده بزقوش کشته شده است


رئیس اداره محیط زیست شهرستان میانه گفت: با اطلاعات بدست آمده و تحقیقات محلی صورت گرفته، عامل شکار خرس شناسایی شده و مظنون که از عشایر بومی منطقه است و تابستان ها به ارتفاعات بزقوش کوچ می کنند، تحت بازجویی قرار گرفت.
مظنون در ابتدا منکر هرگونه تخلفی بود و به هیچ عنوان کشتار خرس را قبول نداشت اما در جریان بازجویی های تخصصی نهایتا اعتراف نمود که خرس را حدود ۱۰ روز قبل با شلیک گلوله از پای درآورده است.
متخلف ادعا داشت که برای حفظ جان خود و خانواده اش به خرس شلیک کرده است اما با توجه به کندن و فروختن پوست جانور کاملا مشخص بود که ادعای وی دروغ است.

همانطور که در تصویر مشخص است پوست خرس بهمراه پنجه ها (ناخن ها) بصورت کامل جهت تاکسیدرمی کنده شده است


محمدرضا فقهی فرهمند گفت: متهم که شکار خرس را پذیرفته بود مبلغ پنجاه میلیون ریال بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست را به حساب دولت واریز نموده و سپس به همراه پرونده تشکیل شده به مراجع قضایی معرفی گردید.

متهم در مورد سرنوشت پوست خرس اظهار بی اطلاعی می کند اما با دستور دادستان موظف شده است که حداکثر تا روز شنبه (۹۴/۴/۲۰) پوست خرس را به دادگاه ارائه نماید.

به این ترتیب پس از مرگ پنج خرس قهوه ای در کرمانشاه، مهدیشهر سمنان، ارتفاعات دالاهو ، اشترانکوه لرستان، و فیروزکوه تهران این ششمین گزارش مستند از کشتار خرس های قهوه ای توسط عوامل انسانی در سال جاری است. البته سه توله خرس در کهگیلویه و بویراحمد و گلستان نیز در سال جاری به ادارات محیط زیست تحویل شده اند که از سرنوشت مادر آنها اطلاعی در دست نیست.منبع:پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew)