تهران- ایرنا- مرکز ذخایر ژنتیکی اسب در ایران پیرو عقد تفاهم نامه همکاری های مشترک میان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران با سازمان جهاد دانشگاهی استان یزد و فرمانداری شهرستان مهریز راه اندازی می شود.به گزارش گروه علمی ایرنا از جهاد دانشگاهی، به منظور ایجاد تعاملات، توسعه و تحکیم همکاری ها و فعالیت های علمی و تحقیقاتی برای راه اندازی مرکز ذخایر ژنتیکی اسب در ایران، نشست مشترکی با حضور دکتر مهدی باصولی رییس سازمان جهاد دانشگاهی استان یزد، سیدمحمد رستگاری فرماندار مهریز، حجت الاسلام دخیل عباس زارع زاده مهریزی نماینده شهرستان مهریز در مجلس شورای اسلامی و مسوولان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در این مرکز برگزار شد.

دکتر سید ابوالحسن شاهزاده فاضلی رییس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در این نشست اظهار کرد: بهره گیری از ذخایر زیستی در بسیاری از حوزه ها از جمله غذا، تهیه دارو و پزشکی بر اساس تکثیر آنها بوده است زیرا هر چیزی که تکثیر آنها متوقف شود، در معرض انقراض قرار خواهد گرفت.

وی افزود: در بحث جانوری نیز به طور نمونه بسیاری از دام های بومی مناطق مختلف ایران متناسب با شرایط آب و هوایی آن منطقه هستند و به علت عدم تکثیر و نگهداری صحیح ازبین رفته و یا در حال انقراض هستند.

شاهزاده فاضلی ادامه داد: وظیفه زیست بانک ها در تمام دنیا استفاده از بهترین الگوها و استانداردها برای حفظ ذخایر طبیعی است تا از این طریق به حفظ امنیت غذایی کشور کمک شود.

وی گفت: از آنجا که کشور ایران یکی از کشورهای با تنوع زیستی بالا در حوزه گیاهی، جانوری و میکروارگانیسم ها است، در سال 1386 دستور راه اندازی زیست بانک از طرف رهبر معظم انقلاب به جهاد دانشگاهی ابلاغ شد و این مرکز پیرو این ابلاغ در چهار بخش گیاهی، میکروارگانیسم ها، سلول های انسانی و جانوری و مولکولی به منظور حفاظت و بهره برداری از میراث ژنتیکی و زیستی راه اندازی شد که تاکنون دستاوردهای قابل توجهی را ارایه کرده است و در سطح بین المللی نیز توانسته جایگاه و اعتبار خوبی را کسب کند.

شاهزاده فاضلی خاطرنشان کرد: ذخایر ژنتیکی برخلاف سایر منابع کشور مانند نفت و گاز که با برداشت از آنها ذخایرشان کاسته می شود، با برداشت و تکثیر افزایش می یابد. همچنین محصولات و درآمدهای حاصل از آنها بسیار بیشتر از منابع نفتی است. بنابراین برای رسیدن به این هدف توجه مسوولان و سیاسگذاران الزامی است.

وی ابراز امیدواری کرد: مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی از طریق همکاری با مراکز و سازمان های مختلف استانی به ویژه سازمان جهاد دانشگاهی استان یزد بتواند به این مهم دست یابد.

حجةالاسلام زارع زاده مهریزی نماینده شهرستان مهریز در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی روی این ذخایر به عنوان میراث کشور فعالیت می کند از سوی دیگر استان یزد نیز در حوزه کشاورزی، قناعت و صرفه جویی حرف اول را می زند و در بحث ژنتیک گیاهی، جانوری و انسانی، استان یزد از ظرفیت بالایی برخوردار است بنابراین استفاده از این ظرفیت ها سبب هم افزایی می شود.

وی افزود: ایران جزو معدود کشورهایی است که از لحاظ اقلیمی دارای چهار فصل است؛ بنابراین شرایط برای بهره مندی از توسعه این حوزه بسیار زیاد است و از همین طریق می توان حتی سایر کشورها را به ایران وابسته کرد که رسیدن به این مرحله نیازمند عزم جهادی است.

سیدمحمد رستگاری فرماندار شهرستان مهریز یزد نیز اظهار کرد: استان یزد با توجه به برخورداری از شرایط اقلیمی و ژنتیکی خاص و داشتن مناطق حفاظت شده و حیات وحش از جاذبه خاصی برخوردار است که با توسعه صنعت پرورش اسب می تواند از جاذبه گردشگری بالایی نیز برخوردار شود و این موضوع نیازمند توجه و همکاری طرفین و کمک سایر سازمان ها است.

وی همچنین برای همکاری های مشترک و بهره­ گیری از توانایی­ ها و امکانات علمی برای پیشبرد اهداف دو مجموعه در چارچوب این تفاهم نامه ابراز آمادگی کرد.

بر اساس این گزارش، در ادامه این نشست همچنین در خصوص چارچوب تفاهم نامه صحبت شد و در نهایت تفاهم نامه به امضای طرفین رسید.

راه اندازی مرکز ذخایر ژنتیکی اسب در ایران، برگزاری سمینارها، دوره های تخصصی و کارگاه ها، همایش ها و نشست های آموزشی مشترک، تبادل اعضای هیات علمی و کارشناسان و فراهم کردن امکان حضور استادان و دانشجویان به منظور انجام بازدیدهای علمی و انجام طرح های تحقیقاتی و فرصت های مطالعاتی، فراهم کردن امکان استفاده از منابع علمی و پژوهشی، کتابخانه ای و آزمایشگاهی از موضوعات این تفاهم نامه است.


منبع:ایرنا