مهاباد ـ ایرنا ـ برای نخستین بار در چند سال اخیر گونه نادر و کمیاب اردک مرمری در تالاب بین المللی کانی برازان شهرستان مهاباد تخم گذاری و جوجه آوری کرد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد روز شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: کارشناسان این اداره در بازدیدهای خود از این تالاب بین المللی چندین قطعه اردک مرمری را به همراه جوجه های تازه متولد شده مشاهده کردند.

کامران حسینی اضافه کرد: حضور این تعداد پرنده از این گونه نادر و جوجه آوری آنها در این تالاب در چند سال اخیر بی سابقه بوده و این امر نشانگر شرایط بسیار مناسب زیستی در این تالاب و ایجاد مکانی امن برای این پرندگان است.

وی بیان کرد: با توجه به جوجه آوری گونه های نادر و شمار زیاد پرندگان مهاجر و بومی، نظارت و گشت های کنترلی محیط بانان این اداره در این تالاب شدت بیشتری دارد و ورود افراد متخلف به این تالاب با شدت بیشتری کنترل می شود.

رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد از اهالی روستاهای اطراف این تالاب خواست در این مدت همکاری بیشتری با محیط بانان و کارشناسان این اداره داشته باشند و در صورت مشاهده افراد متخلف در حاشیه تالاب مراتب را به یگان حفاظت محیط زیست اطلاع دهند.

وی بیان کرد: اکنون در تالاب های این شهرستان بیش از 35 گونه مختلف انواع پرندگان شناسایی شده است که شامل فلامینگو، باکلان کوچک، پلیکان سفید، چوب پا، پرستوی دریایی، کشیم بزرگ، غاز خاکستری، غاز پیشانی سفید، سیلوش، آووست، خروس کولی، حواصیل، تنجه، انواع مرغابی و اردک از جمله اردک سرسبز، ارده ای، سرحنایی، سرسفید و بلوطی است.

حسینی افزود: این پرندگان مهاجر پس از جوجه آوری و با افزایش دما در این منطقه ، کوچ خود را به مناطق شمالی تر ادامه می دهند و برخی نیز تا شروع فصل سرما در این تالاب ماندگار می شوند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: تالاب کانی برازان به دلیل وضعیت زیستی و امنیت مناسب به یکی از استراحتگاه ها و زیستگاه های مهم پرندگان در شمالغرب کشور تبدیل شده که همه ساله پذیرای شمار زیادی از انواع پرندگان مهاجری است که در مسیر پرواز خود وارد این تالاب می شوند.

اردک مرمری با نام علمی: Marmaronetta angustirostris جزو گونه های کمیاب و در حال انقراض بوده و به صورت کلنی زندگی می کند.

هر ماده آن 9 الی 13 تخم می گذارد و جوجه های آن پس از شش هفته قادر به پرواز است.

اردک مرمری تنها اردک روی آبچر است که نر و ماده همشکل دارد.

تالاب بین المللی کانی برازان با وسعتی افزون بر 927 هکتار در 30 کیلومتری شمال مهاباد واقع شده و از سوی کمیته ملی طبیعت گردی کشور به عنوان نخستین سایت پرنده نگری در ایران معرفی شده است.

شهرستان مهاباد با داشتن دو تالاب بین المللی کانی برازان و قوپی باباعلی و تالاب های فصلی حسن خان ، گروس ، داشخانه و قره قشلاق همه ساله در فصول بهار و پاییز پذیرای شمار زیادی از پرندگان مهاجر است.

شهرستان مهاباد با 215 هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی و 116 کیلومتری مرکز استان واقع شده است.


منبع:ایرنا