۱۳ تیر ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): چند روز قبل نیروهای یگان محیط زیست شهرستان تفت در استان یزد از طریق همیاران محیط زیست در جریان حضور شکارچیان متخلف در ارتفاعات منطقه آزاد نصرآباد قرار گرفتند.
رییس اداره محیط زیست شهرستان تفت در این باره گفت: محیط بانان بلافاصله عازم منطقه مربوطه شدند و همیاران محیط زیست که بصورت نامحسوس متخلفین را زیر نظر داشتند شرایط را تلفنی به مامورین گزارش می دادند.
محمدرضا خواجه اظهار داشت: همیاران محیط زیست به محیط بانان اطلاع دادند که متخلفین از ارتفاعات پایین آمده و یک خودروی پژو پارس آنها را در پای کوه سوار کرده و قصد خروج از منطقه را دارند.………
.
لاشه سه کل وحشی کشف شده از شکارچیان غیرمجاز در منطقه آزاد نصرت آباد شهرستان تفت

محمدرضا خواجه گفت: محیط بانان پیش از دور شدن خودروی متخلفین به محل رسیده و با اطلاعاتی که از طریق همیاران دریافت کرده بودند مستقیما به تعقیب خودروی پژو پرداختند.
شکارچیان متخلف که متوجه تعقیب خودروی خود توسط نیروهای محیط زیست شدند با سرعت زیاد اقدام به فرار نمودند.……
….
لاشه سه کل وحشی کشف شده از شکارچیان غیرمجاز در منطقه آزاد نصرت آباد شهرستان تفت

پس از مدتی تعقیب و گریز در مسیرهای فرعی و خاکی، اتومبیل پژو پارس به دلیل سرعت بسیار زیاد حین فرار و ناهموار بودن مسیر وارد یک آبراهه شده و لاستیک جلوی آن ترکید.
پس از بروز این صانحه، چهار نفر از خودروی پژو پیاده شده و در تاریکی شب با پای پیاده متواری شدند.
محیط بانان نیز به تعقیب متخلفین پرداخته و راننده خودرو به همراه یکی از افراد مسلح را حین فرار دستگیر نمودند.
اسلحه گلوله زنی دوربین دار، دوربین چشمی و کوله پشتی های کشف شده از شکارچیان غیرمجاز در تفت

در بازرسی از خودروی شکارچیان غیرمجاز لاشه سه کل وحشی جوان، دو دوربین چشمی، کوله پشتی و یک چاقو و از یکی از متخلفین یک قبضه اسلحه گلوله زنی دوربین دار کشف و ضبط گردید.
دو متهم دستگیر شده پس از یک شب بازداشت به همراه پرونده مربوطه به مراجع قضایی معرفی شدند.
با تشکر از همیاران گمنام محیط زیست که نقش مهمی در دستگیری متخلفین دارند اما از نشان دادن چهره آنها معذوریم


متخلفین در جریان بازجویی ها هویت دو همدست متواری خود را فاش نموده و با صدور احضاریه توسط مقام قضایی هر دو متهم فراری نیز خود را به دادسرا معرفی نمودند.
متهمین مبلغ ۵۴ میلیون ریال بابت ضرر وزیان وارده به محیط زیست را به حساب دولت واریز نموده و در دادگاه از بابت جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی تحت محاکمه قرار خواهند گرفت.


منبع:پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew)