۱۱ تیر ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): چندی قبل نیروهای یگان محیط زیست منطقه حفاظت شده اشترانکوه لرستان گزارشی را از طریق همیاران محلی دریافت نمودند مبنی بر اینکه عشایر کوچ نشین یک خرس قهوه ای را با شلیک گلوله از پای در آورده اند.
مسئول منطقه حفاظت شده اشترانکوه در این باره گفت: پس از دریافت گزارش کشته شدن خرس، دو نوبت جهت جستجو و بررسی موضوع عازم ارتفاعات منطقه شدیم اما موفق به کشف لاشه خرس و اطلاعاتی در این زمینه نشدیم.

تصویر: لاشه خرس قهوه ای کشته شده توسط عشایر کوچ نشین در منطقه حفاظت شده اشترانکوه لرستان
احمد گودرزی اظهار داشت: اما با توجه به حساسیت موضوع و اهمیت گونه خرس قهوه ای، دست از جستجو و تحقیق بر نداشته و مجددا عازم ارتفاعات منطقه شدیم.
در سومین روز از جستجوها دئر ارتفاعات بالای ۳ هزار متر اشترانکوه در محدوده ای به نام “نمداربزمان” موفق به کشف لاشه یک خرس قهوه ای شدیم که چندین روز از مرگ حیوان گذشته بود.

مسئول منطقه حفاظت شده اشترانکوه گفت: بررسی ها نشان می داد خرس قهوه ای بالغ با شلیک اسلحه گلوله زنی از پای درآمده و لاشه خرس نیز در همان محل رها شده است.
پس از آن تحقیقات برای شناسایی عاملین شلیک به خرس قهوه ای آغاز شده و سه نفر از عشایر که چادرهایشان در نزدیکی محل مشاهده لاشه خرس قرار داشت در این رابطه شناسایی شدند.

احمد گودرزی اظهار داشت: سه متهم با دستور قضایی تحت پیگرد قرار گرفته و دو نفر از آنان بازداشت شدند اما نفر سوم متواری شده است.
دو متهم همچنان در بازداشت بسر می برند اما تاکنون به کشتار خرس اعتراف نکرده اند و تلاش برای شناسایی محل اختفا و بازداشت نفر سوم همچنان ادامه دارد.

منبع:پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew)