۱۱ تیر ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): یکی از اهالی شهرستان فومن که با برداشت غیرمجاز شن و ماسه ار بستر رودخانه موجب تخریب محیط زیست شده بود با تشکیل پرونده قضایی به دادگاه معرفی شد.
رییس اداره حفات محیط زیست شهرستان فومن در این باره گفت: این متخلف بارها حین تخریب بستر رودخانه توسط محیط بانان مشاهده شده و اخطارها و تذکرات قانونی را دریافت کرده بود اما همچنان به تکرار فعالیت های غیرقانونی خود اصرار می ورزید.……………
.
مستندسازی اقدام غیرقانونی متهم در برداشت شن و ماسه بوسیله تراکتور از بستر رودخانه

اسداله سعدی اظهار داشت: با شکایت اداره محیط زیست پرونده ای در این زمینه در مراجع قضایی تشکیل و در جریان رسیدگی به پرونده در شعبه ۱۰۲ دادگاه جزایی شهرستان فومن، متهم به جرم تخریب محیط زیست از طریق برداشت غیرمجاز شن و ماسه از بستر رودخانه و تکرار تخلفات به تحمل یک سال و نیم حبس تعزیری و دو سال تبعید به خارج از استان گیلان محکوم شد.
با اعتراض متهم به رای صادره، پرونده جهت رسیدگی مجدد به دادگاه تجدیدنظر استان گیلان در شهر رشت ارجاع گردید.در جریان بررسی مجدد پرونده، قضات شعبه اول دادگاه تجدیدنظر گیلان دلایل و استدلال متهم برای اعتراض به رای صادره را غیرموجه و رای دادگاه بدوی را قطعی دانستند.

پس از تایید رای صادره در دادگاه تجدیدنظر، پرونده به واحد اجرای احکام ارجاع و متهم جهت گذراندن دوران محکومیت خود روانه زندان خواهد شد.
متهم پس از طی دوران حبس و آزادی از زندان جهت گذراندن دو سال دوران تبعید به خارج از استان گیلان اعزام خواهد شد.

منبع:پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew)