مهاباد - ایرنا - رییس اداره حفاظت محیط زیست بوکان گفت: از فروشگاه ادوات شکار و صید، تعدادی حیوان تاکسیدرمی شده در این شهرستان کشف و ضبط شد.

محمد احمدی روز پنجشنبه در گفت گو با خبرنگار ایرنا افزود: پس از وصول گزارشات مردمی مبنی بر نگهداری حیوانات تاکسیدرمی شده در یکی از فروشگاه های شکار و صید در شهرستان بوکان، پیگیری این امر در دستور کار این اداره قرار گرفت.

وی گفت: یگان حفاظت اداره حفاظت محیط زیست بوکان با دریافت مجوز قانونی از مراجع قضایی به همراه ماموران نیروی انتظامی به محل اعزام و تمامی حیوانات تاکسیدرمی شده را ضبط کردند.
احمدی اضافه کرد: از این فروشگاه پنج قطعه انواع پرندگان تاکسیدرمی شده شامل شاه بوف، کبک، تیهو و خوتکا همچنین سگ آبی، زردبر و شاخ قوچ ارمنی کشف شد.

وی ادامه داد: تاکسیدرمی حیات وحش به یکی از شغلها و سرگرمی های کاذب تبدیل شده که عده ای سودجو با این اقدام لطمات جبران ناپذیری را به طبیعت وارد می کنند .

رییس اداره حفاظت محیط زیست بوکان اظهار کرد: عرضه و نمایش این تاکسیدرمی ها در فروشگاههای شکار و صید موجب رنجش خاطر دوستداران محیط زیست می شود که یگان حفاظت محیط زیست به شدت با آن برخورد می کند.

تاکسیدرمی یا آکنده سازی، فن نگهداری درازمدت پیکر جانوران برای نمایش است.

در تاکسیدرمی بدن جانوران را تهی می کنند و با پرکردن بدن آنها با مواد مختلف آنها را به نمایش می گذارند که عمدتا در موزه های تاریخ طبیعی این امر صورت می گیرد.

در شهر بوکان سه فروشگاه در زمینه فروش ادوات صید و شکار فعالیت دارند.

بوکان با 227 هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی قرار دارد.

منبع:ایرنا