مدیر پروژه باغ پرندگان لویزان از تخم گذاری درنای تاج خاکستری آفریقایی در این باغ خبر داد.
سلامت جوادی مدیر پروژه باغ پرندگان لویزان در گفت‌و‌گو با حوزه محیط زیستگروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران،‌ اظهار کرد: زیستگاه اصلی درنای تاج خاکستری در افریقای جنوبی است و به ندرت در اسارت تخم گذاری می‌کند و این اتفاق نادر تاکنون در ایران رخ نداده است.


وی با بیان اینکه شرایط مناسب برای تخم گذاری این درنای کمیاب در باغ پرندگان ایجاد شده است، تصریح کرد: با توجه به شرایط استوایی مورد نیاز این درنا، اکونومیست محیط پوشیده باغ پرندگان در قسمت گرمسیری شرایط مناسب برای تخم گذاری این پرنده را فراهم نمود.


جوادی در ادامه افزود: هم اکنون 2500 پرنده در 63 گونه در فاز یک باغ پرندگان وجود دارد که 72 گونه کمیاب در قسمت گرمسیری متناسب با شرایط آب وهوایی استوایی زندگی می‌کنند.


وی با اشاره به احداث یکی از بزرگترین کلینیک‌های دامپزشکی ایران در این باغ 17 هکتاری بیان کرد: بزرگترین و پیشرفته ‌ترین کلینیک دامپزشکی ایران در مساحتی بالغ بر 400 متر مربع زیر بنا در 2 طبقه شامل قرنطینه، آزمایشگاه، جراحی، رادیولوژی و... در دست اقدام است و در سال جاری به بهره برداری می‌رسد.


جوادی همچنین از افزایش قفس در فاز یک باغ پرندگان لویزان خبر داد و عنوان کرد: درحال حاضر 15 قفس چوبی و فلزی در باغ پرندگان وجود دارد و 28 قفس نیز در دست احداث قرار دارد.


وی تاکید کرد: این باغ دارای 8 برکه بوده و تمامی برکه‌ها دارای دستگاه‌های گندزادیی و تصفیه آب و متناسب با استانداردهای زیست محیطی است.


مدیر پروژه باغ پرندگان لویزان در پایان گفت: پروژه باغ پرندگان لویزان شامل 2 فاز بوده که فاز نخست آن در فضایی به مساحت 17 هکتار در سال 92 افتتاح شد و فاز دوم در مساحتی بالغ بر 5.5 هکتار در دستور کار قرار گرفته و هم اکنون در حال انجام است.


منبع:باشگاه خبر نگاران