مراغه - ایرنا - معاون استاندار آذربایجان شرقی و فرماندار ویژه مراغه گفت: غار هامپوئیل این شهرستان به عنوان بزرگترین غار آذربایجان شرقی، در فهرست آثار طبیعی ملی به ثبت رسید.


به گزارش ایرنا؛ ظفر محمدی روز سه شنبه در جمع خبرنگاران این شهرستان افزود: این غار آهکی به علت برخورداری از چاه ها و جاذبه های زیبای درون غاری، به شماره 235 در فهرست آثار طبیعی ملی کشور به ثبت رسید و تحت حفاظت و نظارت قرار می گیرد.

وی اظهار کرد: غار هامپوئیل که در میان مردم محلی به غار کبوتر معروف بوده در 15 کیلومتری جنوب شرقی مراغه و در حوالی روستای گشایش واقع شده است.

وی با اشاره به اینکه در سال های گذشته اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مراغه راه دسترسی به این غار را احداث کرده است، ادامه داد: هم اکنون نیز ایجاد کمپینگ های گردشگری و امکانات خدماتی رفاهی در این منطقه از اهم برنامه های این اداره برای جذب گردشگر قرار دارد.

غار هامپوئیل، در کمرگاه کوهی صخره ای، رو به جنوب قرار گرفته و از بستر رودخانه مردق چایی حدود یک هزار و 600 متر ارتفاع دارد.

عرض دهانه غار هشت متر و ارتفاع آن به 25 تا 40 متر می رسد و طول و عرض میدان اول غار تقریبا 40 در 60 متر و در ابتدای ورود به غار، کتیبه ای به زبان روسی دیده می شود که تاریخ آن مربوط به سال 1925 میلادی است.

اهمیت غار کبوتر به خاطر وجود چاه های عمیق و مخوفی است که به صورت تنوره های سنگی و تالارهای بزرگ به وجود آمده است.

این غار بیش از غارهای دیگر مورد توجه غارشناسان، محققان و کوهنوردان بوده و هر سال برای بازدید از آن به این منطقه سفر می کنند.

این غار دارای چهار حلقه چاه عمودی و تالارهای بزرگ با تزئینات آهکی در پنج طبقه و به طول بیش از هزار متر و عمق 200 متر است.

رسوبات آهکی، استالاکتیت ها، آبگیرهای کوچک، دالان های تنگ و تاریک از زیبایی های غار هامپوئیل مراغه است.

شهرستان مراغه دارای دو غار بزرگ آهکی به نام های هامپوئیل و چپر است.

مراغه با حدود 250 هزار نفر جمعیت در147 کیلومتری جنوب تبریز مرکز آذربایجان شرقی واقع است.


منبع:ایرنا