قشم - ایرنا - مدیرکل محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم گفت: به تازگی پنج گله جدید دلفین گوژپشت در اطراف این جزیره شناسایی شده که در این آب ها زندگی می کنند.


سید محمدهاشم داخته روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: پیش تر تصور می شد که فقط یک گله از دلفین های بینی بطری (Buttle noise) در اطراف جزیره هنگام و یک گله از دلفین های پورپویز (Porpoise) در اطراف جنگل های حرا زندگی و تنها گله دلفین گونه گوژپشت (Hump back) منطقه نیز به صورت مهاجر به این آب ها سفر می کنند.


وی ادامه داد: در ماه های اخیر با دعوت از پژوهشگران بین المللی حوزه پستانداران دریایی، ویژگی های رفتاری دلفین های جزیره قشم مورد مطالعه قرار گرفت و در این بین مشخص شد که پنج گله از دلفین های گوژپشت ساکن آب های اطراف جزیره قشم هستند.


داخته با بیان اینکه تا پیش از این تحقیقات تصور می شد که دلفین های گوژپشت تنگه هرمز همچون دلفین های گوژپشت اقیانوس هند از گونه sousa chinensis است، افزود: تحقیقات جدید نشان داد که دلفین های گوژپشتی که در این منطقه زندگی می کنند از نوع sousa plumbea است.


مدیرکل محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم با بیان اینکه دسترسی به گونه یاد شده در دیگر نقاط جهان بسیار سخت است و عده زیادی از محققان بر روی این گونه از دلفین ها تحقیقات می کنند، گفت: دسترسی آسان به این گونه در آب های اطراف جزیره قشم یکی از مزیت های مهمی است که می تواند خیل عظیمی از محققان و گردشگران را به این منطقه سرازیر کند.


وی با بیان اینکه تحقیقات بر روی این گونه از دلفین ها در دیگر نقاط جهان هزینه های بسیاری به همراه دارد، ادامه داد: دسترسی آسان به گونه یاد شده، کاهش هزینه ها و وجود دیگر گونه های دلفین در این منطقه از جمله مزیت هایی است که می تواند قشم را به یکی از مقاصد اصلی محققان تبدیل کند.

داخته با بیان اینکه مطالعه پستاندران دریایی خلیج فارس از سال های قبل در دستور کار مدیریت محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم قرار داشته است، نتایج و دستاوردهای طرح جدید را بسیار ارزشمند و خیره کننده ارزیابی کرد.

وی تاکید کرد: به طور قطع با انجام این پژوهش افق جدیدی از وسعت و غنای زیستی این جزیره برای مسوولان و کارشناسان آشکار شده است.

وی ادامه داد: مطالعات جدید در این حوزه، زمینه ارزیابی و تدوین برنامه های کاربردی در حوزه های مدیریتی و نظارتی با هدف حفاظت بهتر از این پستاندارن را فراهم می کند.

داخته گفت: در بررسی های قبلی روشن شده بود که آب های اطراف جزیره قشم محل امن و مناسبی برای تولید مثل برخی از نهنگ ها به شمار می رود و با شروع دور جدید مطالعات که با حمایت برنامه تسهیلات محیط زیست جهانی صورت می گیرد، مشخص شد که این آب ها شرایط مناسبی برای زندگی دلفین ها فراهم کرده است.

وی تاکید کرد: جزیره قشم با یک بیش از 9 اثر طبیعی ملی در کنار ذخیره گاه زیست کره حرا، یکی از غنی ترین بوم های زیستی خلیج فارس و کشور ایران به شمار می رود که حفظ این اکوسیستم ها در کنار بهره برداری پایدار آن در قالب گردشگری مسوولیت پذیر از مهمترین وظایف مردم این جزیره و مدیریت محیط زیست قشم است.

داخته گفت: آب های ساحلی جزیره قشم از معدود نقاط آبی جهان محسوب می شود که گونه های مختلف پستانداران دریایی به صورت ساکن و مهاجر در آن مشاهده می شود.

برنامه حفاظت از دلفین ها و آموزش جامعه محلی از سوی اداره کل محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم با همکاری برنامه تسهیلات محیط زیست جهانی و بنیاد میراث پارسیان از سال 1389 در منطقه آزاد قشم آغاز شده و در حال اجراست.

منبع:ایرنا