همدان -ایرنا- فرمانده یگان حفاظت اداره کل محیط زیست استان همدان از آغاز سرشماری تابستانه جمعیت وحوش مناطق حفاظت شده این استان خبر داد.

مهدی ضرغامی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: سرشماری جمعیت وحوش هر ساله در دو نوبت در اولین ماه فصل های تابستان و زمستان انجام می شود و امسال با توجه به در پیش بودن ماه مبارک رمضان سرشماری تابستانه در خرداد ماه آغاز شد.

وی اضافه کرد: بیش از 10 تیم متشکل از 45 نیروی توانمند و کارآزموده محیط زیست کار سرشماری تابستانه را عهده دار هستند و طرح سرشماری تا 27 خردادماه ادامه دارد.

وی اظهار کرد: تیم های سرشماری با حضور در مناطق حفاظت شده در یک خط اقدام به سرشماری وحوش کرده و برای پیشگیری از سرشماری مکرر یک گله وحوش با یکدیگر هماهنگ هستند.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل محیط زیست استان همدان گفت: کار سرشماری وحوش در شش منطقه حفاظت شده این استان شامل لشگردر، ملوسان، گلپرآباد، شراء، آلمابلاغ، خانگرمرز در حال اجرا است.

ضرغامی هدف از اجرای این طرح را داشتن آماری دقیق از شمار وحوش حاضر در منطقه، بررسی علل کم یا زیاد شدن تعداد آنها و مدیریت منطقه بر مبنای تعداد وحوش ذکر کرد.

وی بیان کرد: با توجه با قرار گرفتن در فصل زاد و ولد و امن بودن مناطق حفاظت شده برای وحوش در بیشتر مواقع شاهد افزایش جمعیت وحوش مناطق حفاظت شده هستیم و در صورت کاهش، علل و آسیب های تاثیر گذار در این روند منفی، بررسی و کاستی ها رفع می شود.

استان همدان دارای شش منطقه حفاظت شده و 12 منطقه شکار ممنوع است و تاکنون 307 گونه جانوری در این استان شناسایی شده است.منبع:ایرنا