ارومیه - ایرنا - فرمانده یگان حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: یک شکارچی که اقدام به شکار دو راس بز وحشی در منطقه حفاظت شده مراکان خوی کرده بودبا تلاش ماموران یگان حفاظت محیط زیست استان دستگیر شد.


محمد خلیلی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: محیط بانان منطقه حفاظت شده مراکان خوی شب گذشته بعد از شنیدن صدای شلیک در منطقه دره شام مراکان خوی به محل مورد نظر اعزام شدند.

وی اظهار کرد: در یک برنامه کمین شبانه ماموران یگان حفاظت محیط زیست مراکان موفق به دستگیری هر دو شکارچی می شوند که یکی از این دو نفر با استفاده از تاریکی شب با موتورسیکلت به همراه یک قبضه اسلحه کلاشینکف متواری می شود.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی اظهار کرد: در بازرسی های انجام شده از فرد متخلف دستگیر شده لاشه دو راس بز وحشی کشف شد.

وی با بیان اینکه فرد دستگیر شده به سرمحیط بانی مراکان منتقل شد اضافه کرد: در بازجویی های به عمل آمده، هویت فرد متواری نیز مشخص و پرونده برای طی مراحل قانونی به دادسرای خوی ارجاع شد.

خلیلی افزود: ماموران یگان حفاظت منطقه حفاظت شده مراکان به طور شبانه روزی در حال گشت زنی و کنترل مناطق تحت مدیریت هستند و با متخلفان در حوزه شکار و صید برابر با قانون برخورد می کنند.

وی اضافه کرد: بر اساس آمار سرشماری اخیر، تعداد دو هزار و 754 راس بز، 454 راس کل، 306 راس قوچ و تعدادی میش در منطقه مراکان خوی زیست می کنند.

خلیلی گفت: در سال گذشته جمعیت کل و بز و قوچ و میش در مراکان افزایش یافته که نشان از وجود امنیت زیستی و غذایی بوده است.

منطقه حفاظت شده مراکان خوی در 45 کیلومتری شمال شرقی خوی با 110 هزار هکتار وسعت در حوزه استان های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی و در محدوده شهرهای خوی، مرند، ماکو و جلفا واقع شده است.

با توجه به طرح سرشماری توان اکولوژیکی منطقه حفاظت شده مراکان تاکنون بیش از 300 گونه گیاهی و 24 گونه جانوری در این منطقه با ارزش شناخته شده است.


منبع:ایرنا