۱۸ خرداد ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): پنجم شهریورماه سال گذشته محیط بانان پارک ملی قمیشلو اصفهان در جریان ورود غیر قانونی یک دستگاه موتورسیکلت به محدوده پارک قرار گرفتند.
فرمانده یگان محیط زیست استان اصفهان دراین باره گفت: بلافاصله دو نفر از محیط بانان با یک دستگاه موتورسیکلت وارد منطقه شده و پس از مدتی جستجو شکارچیان غیرمجاز را مشاهده نمودند.

مرتضی جمشیدیان اظهار داشت: شکارچیان متخلف که یک آهو را شکار کرده بودند به محض مشاهده محیط بانان، اقدام به فرار نموده و مامورین نیز به تعقیب آنها پرداختند.

حین تعقیب و گریز زمانیکه مامورین به شکارچیان نزدیک شده بودند نفری که ترک موتورسیکلت متخلفین سوار بود بوسیله اسلحه شکاری به سمت مامورین شلیک می کند.

گلوله چهارپاره شلیک شده توسط شکارچی غیرمجاز با خوش شانسی به لاستیک موتور محیط بانان برخورد کرده و مامورین از ادامه تعقیب باز می مانند.

شکارچیان متخلف موفق به فرار می شوند اما محیط بانان حین تعقیب و گریز چهره متخلفین را دیده و آنها شناخته بودند.

پس از این حادثه با شکایت اداره حفاظت محیط زیست اصفهان پرونده ای در این زمینه در دادگاه عمومی بخش مهردشت تشکیل گردید.

متخلفین که توسط محیط بانان شناسایی شده بودند به دادگاه احضار شده و پس از حضور در دادسرا تحت بازجویی قرار گرفتند.

متهمین اسلحه غیرمجازی که در روز حادثه بوسیله آن به سمت مامورین شلیک کرده بودند را نیز به مراجع قضایی تحویل دادند.


پس از اتمام مراحل بازجویی متهم ردیف اول پرونده از بابت جرائم ۱) تمرد نسبت به فرمان مامورین حین انجام وظیفه ۲) اقدام به قتل عمد ۳) نگهداری سلاح غیرمجاز و ۴) شکار غیرمجاز یک آهو تحت محاکمه قرار گرفت.
در جریان رسیدگی به این پرونده، دادگاه پس از انجام تشریفات قانونی با توجه به محتویات پرونده و دفاعیات متهم، اتهامات وارده به وی را محرز دانسته و به شرح زیر مبادرت به صدور رای نمود:
۱) بابت تمرد نسبت به مامورین دولت : تحمل سه سال و شش ماه حبس تعزیری (زندان غیر قابل خرید)

۲) بابت اقدام به قتل عمد : تحمل چهار سال و شش ماه حبس تعزیری

۳) بابت نگهداری از سلاح شکاری غیرمجاز : تحمل ۹ ماه حبس تعزیری

۴) بابت شکار غیرمجاز یک آهو : تحمل ۹ ماه حبس تعزیریبنابراین متهم ردیف اول پرونده مجموعا از بابت جرائم فوق به تحمل ۹ سال و شش ماه (۱۱۴ ماه) زندان محکوم گردید.

همچنین رسیدگی به جرائم متهم ردیف دوم پرونده نیز بصورت جداگانه انجام و حکم مربوطه نیز صادر خواهد شد.


منبع خبر : پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew)