نماینده بستان آباد در مجلس:

دوستداران محیط زیست برای حفاظت تالاب قوری گول وارد میدان شوند

تبریز- ایرنا - نماینده مردم بستان آباد در مجلس شورای اسلامی خواستار ورود گروه های زیست محیطی مردم نهاد به حوزه حفاظت از تالاب بین المللی قوری گول شد.


غلامرضا نوری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه دستگاه های دولتی به تنهایی از عده حفاظت از تالاب ها بر نمی آیند، گفت: باید تلاش شود از ظرفیت های محلی و منطقه ای موجود برای حفاظت تالاب ها استفاده شود.

وی با اشاره به اینکه تالاب ها متعلق به تمامی افراد جامعه است و این زیست کره ها میراث بشری محسوب می شوند، افزود: باید فرهنگ استفاده از تالابها و محیط زیست به شیوه های رسانه ای و آموزشی در جامعه تبیین شود.

وی با اشاره به وضعیت آبی تالاب بین المللی قوری گول در سال جدید افزود: خوشبختانه با برنامه ریزی ها و تلاش های صورت گرفته شاهد افزایش 10 سانتی متری سطح آب تالاب در سال جاری نسبت به سال گذشته هستیم.

وی گفت: البته این میزان افزایش سطح آب تالاب رضایت بخش نیست و باید تهمیدات لازم برای انتقال آب و ساماندهی و ترمیم کانال انتقال آب آن انجام شود.

نوری به نقش تالاب بین المللی قوری گول در توسعه گردشگری منطقه نیز اشاره کرد و افزود: در حوزه گردشگری می توان با جذب سرمایه گذار شاهد استفاده بهینه از ظرفیت تالاب برای توسعه و عمران و آبادی شهرستان بستان آباد بود.

عضو کمسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی از ارایه طرح هوای پاک در مجلس خبر داد و افزود: به زودی طرح هوای پاک به صورت کامل و جامع در صحن مجلس بررسی مطرح و بررسی خواهد شد.

وی اضافه کرد: در طرح هوای پاک آلودگی های زیست محیطی ، وضعیت تالاب ها ،فعالیت صنایع و واحدهای تولیدی آلاینده و آلودگی امواج الکترو مغناطیسی آمده است .

تالاب قوری گول (تالاب خشک) با 200 هکتار وسعت در 30 کیلومتری جنوب شرق تبریز و در 15 کیلومتری غرب شهر بستان آباد درمجاورت روستای امناب (ایمناب) قرار گرفته است؛ منابع تأمین کنندهٔ آب این تالاب از آب های جاری ناشی از برف و باران و تعدادی چشمه های زیرزمینی است که در کف آن جریان دارند.

با توجه به اهمیت زیست محیطی دریاچه قوری گول، این تالاب جزء تالابهای بین المللی ثبت شده در کنوانسیون رامسر می باشد. همچنین این تالاب به خاطر پذیرا بودن فصلی شماری از پرندگان حمایت شده مهاجر، حائز اهمیت ملی و بین المللی است.

هم اکنون برنامه های حمایتی از این تالاب شامل حفاظت از منابع آب دریاچه و نیز ایجاد منطقه شکار ممنوع برای حفظ گونه های جانوری اطراف دریاچه می باشد.

این تالاب از دیدگاه جهانگردی و سیاحتی نیز از جاذبه های مهم استان آذربایجان شرقی است و به علت داشتن شرایطی چون وجود چشم انداز مناسب تنوع پرندگان آبزی و دسترسی به مراکز شهری و وجود علاقه عمومی به تفرج و گذراندن اوقات فراغت در طبیعت آن از قابلیتهای ویژه ای برخوردار بوده و به علت قرار گرفتن در جاده ترانزیتی تهران- تبریز مسافران زیادی را پذیرا می باشد.

از کمپ گردشگری مجاور قوری گول برای برگزاری اردو های تابستانی دانش آموزی استفاده می شود. در دهه های قبل این مناطق محل عبور و زیستگاه قوچ و میش های ارمنی بوده که با قوچ و میش های منطقه سهند در ارتباط بودند ولی به علت توسعه شهری و ایجاد صنایع در مسیر این ارتباط قطع شده است.

از حیات وحش این منطقه می توان به پستاندارانی چون جربیل ایرانی و موش کشتزار و موش مغان و گرگ و روباه و سمور سنگی اشاره نمود . حدود 92 گونه پرنده نیز در این تالاب شناسایی شده که می توان به اردک سرسفید و اردک مرمری و اردک بلوطی اشاره نمود. این گونه ها طبق تقسیم بندی Iucn در کلاس در حال تهدید طبقه بندی شده اند.

از خزندگان تالاب می توان به مارمولکهای تالاب قوریگل و مارها و گرزه مار و مار پلنگی و کور مار و مار چلیپر اشاره کرد.


منبع:ایرنا