۱۵ خرداد ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به دنبال دریافت گزارشی مبنی بر پروژکتور کشی توسط یک خودرو در منطقه آزاد گدار سنگ صیاد در بردسیر کرمان، نیروهای یگان محیط زیست این شهرستان عازم منطقه مذکور شدند.

محیط بانان چندین ساعت به کمین و گشت زنی با چراغ خاموش مشغول شده و نهایتا ساعت ۵٫۳۰ صبح یک خودروی پژو ۲۰۶ را مشاهده نمودند که از خاکی وارد جاده آسفالت شد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بردسیر در این باره گفت: مامورین به خودروی پژو مشکوک شده و با نشان دادن تابلوی ایست از راننده خودور خواستند که توقف کند.

علی سرخوش اظهار داشت: راننده پژو بدون توجه به فرمان ایست محیط بانان با سرعت زیاد متواری شده و مامورین نیز به تعقیب وی می پردازند.
سرخوش گفت: مامورین حدود ۳۰ دقیقه خودروی پژو را تعقیب نمودند اما راننده خودرو حاضر به توقف نبوده و همچنان با سرعت زیاد درحال فرار بود.

محیط بانان که از برقراری یک پست ایست و بازرسی توسط بسیج و یک پست ایست و بازرسی توسط پلیس مبارزه با مواد **** شهرستان در مسیر فرار متخلفین آگاه بودند طی تماس با مامورین هر دو پست، مشخصات خودروی متواری را به آنها اعلام کردند.

خودروی پژو پس از رسیدن به اولین پست ایست و بازرسی که متعلق به دسته رزمی بسیج بود بدون توجه به فرمان ایست با سرعت زیاد و حرکات مارپیچ از موانع ایجاد شده عبور کرده و به فرار خود ادامه داد.
محیط بانان که همچنان در تعقیب متخلفین بودند موضوع عبور خودروی پژو از ایست و بازرسی اول را به مامورین مستقر در پست بازرسی مواد **** ناجا اعلام نمودند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بردسیر گفت: مامورین پلیس مبارزه با مواد **** کاملا جاده را مسدود کرده و پس از آنکه خودروی پژو به ایست و بازرسی دوم رسید با مشاهده مامورین مسلح و ریل میخ در کف جاده مجبور به توقف شدند.

در همین لحظه محیط بانان نیز از راه رسیده و پس از بازداشت متخلفین به بازرسی خودروی آنها مشغول شدند.

در جریان تفتیش از صندوق عقب خودروی پژو لاشه کامل و پوست کنده شده یک خوک وحشی (گراز)، یک قبضه اسلحه شکاری دولول، یک قبضه اسلحه شکاری تک لول و ۹ عدد فشنگ چهارپاره (فشنگ غیرمجاز مخصوص شکار پستانداران بزرگ جثه) کشف و ضبط گردید.
علی سرخوش اظهار داشت: در این رابطه چهار نفر سرنشینان پژو بعنوان متهم بازداشت شده و پس از تنظیم صورتجلسه به مراجع قضایی معرفی شدند.

متهمین بلافاصله
مبلغ ۲۰۰ هزار تومان ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار غیرمجاز یک گراز را به حساب دولت واریز نموده و موقتا با قید ضمانت آزاد شدند.

متهمین در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی، استفاده از مهمات غیرمجاز و تمرد از دستور ضابطین قضایی محاکمه و طبق ماده ۱۱ قانون شکار و صید به جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا سه میلیون ریال و یا حبس از ۹۱ روز تا ۶ ماه محکوم خواهند شد.منبع:پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew)